Trwa ładowanie...
d1lh40o
zlot żaglowców
12-06-2007 12:19

Idea Regat The Tall Ships' Races

Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy. Dla międzynarodowych braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty.

d1lh40o
d1lh40o
(The Tall Ships\' Races)
Źródło: (The Tall Ships\' Races)

Regaty i zloty żaglowców odbywają się w Europie od kilkudziesięciu lat. Pomysł wyścigów statków żaglowych zrodził się w Anglii na początku lat 50. XX w. W ten sposób próbowano uratować \"białe ptaki oceanów\" wypierane ze szlaków handlowych przez statki parowe. Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. pod patronatem księcia Edynburga, a na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony ścigało się 21 żaglowców. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA) - brytyjskie Stowarzyszenie Szkolenia pod Żaglami.

Tak też narodziła się idea \"sail training\" - edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych oraz regat i zlotów. Kiedy w 1972 r. sponsorem imprezy został producent szkockiej whisky z wizerunkiem \"Cutty Sark\" - najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w., przyjęła nazwę \"The Cutty Sark Tall Ships’ Races\".

Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy - zwłaszcza młodych, bo przepisy wymagają, aby połowa załogi była w wieku 15-25 lat. Dla międzynarodowych braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. Bo jest to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, przeżywających dzisiaj swój renesans. A \"poczuć wiatr w żaglach\" można również śpiewając szanty, słuchając \"morskich opowieści\" czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty.

d1lh40o

Od wiosny 2002 r. organizację regat i zlotów, wraz z ich ideą \"sail training\", tradycją i formułą, przejęło od Sail Training Association, nowe stowarzyszenie Sail Training International (STI). A w 2003 r., po 30 latach, zakończyła się współpraca sponsorska z producentem whisky i po raz ostatni regaty wielkich żaglowców nosiły nazwę \"The Cutty Sark Tall Ships’ Races\" oraz logo z sylwetką sławnego klipra. W 2004 roku odbywały się już pod nazwą \"The Tall Ships’ Races\". Sponsorem głównym na lata 2004 - 2006 została Antwerpia - port, miasto i region, a nowe logo, wraz z organizatorem STI, tworzą teraz gospodarze kolejnych etapów.

W 2006 roku regaty \"The Tall Ships’ Races\" świętowały 50 - te urodziny, a w tym roku, po raz pierwszy w historii, ich finał odbędzie się w Szczecinie.

d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj