Trwa ładowanie...

Irak nowym hitem turystów? Ostrzeżenia ich nie odstraszają

Irak stał się popularnym wakacyjnym kierunkiem wśród turystów, którzy chcą zejść z utartych szlaków i poznać bogatą historię tego kraju. Dotknięte wojną państwo odnotowało ostatnio ogromny wzrost liczby rezerwacji.

Bagdad, IrakBagdad, IrakŹródło: Adobe Stock, fot: Camera
du5toqn
du5toqn

Większość krajów zachodnich nadal odradza swoim obywatelom podróże do Iraku, wskazując na ryzyko związane z porwaniami, bombardowaniami i niewybuchami z wielu wojen. Ale dla tych, którzy się nie boją, kraj ten jest wyjątkowym kierunkiem z licznymi miejscami światowego dziedzictwa, które powoli otwierają się na świat.

W ubiegłym roku Irak przyciągnął 107 tys. turystów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Turcji i Norwegii. Według danych Urzędu Turystyki było to ponad trzy razy więcej niż w 2020 roku.

du5toqn

Turyści są zachwyceni Irakiem

- Pierwsze, co zauważyłam to ciepło, hojność i życzliwość Irakijczyków. Uśmiechają się, witają cię, są bardzo uprzejmi - mówi w rozmowie z "The Sun" jedna z turystek odwiedzających Irak.

- Jeśli wejdziesz na naszą rządową stronę internetową, to przeczytasz: "Nie jedź do Iraku. To niebezpieczne. Możesz zostać porwany, często dochodzi do przemocy". Ja nic z tego nie widziałem i nie sądzę, żebym zobaczył - tłumaczy Justin Gonzales z Nowego Jorku.

Z kolei 54-letnia Emma Witters, która na swoim kanale YouTube ma ponad 70 tys. subskrybentów, powiedziała: "Lubię odwiedzać miejsca, które nie są jeszcze tak turystyczne". Zastanawiając się nad skutkami wojen w Iraku, dodała: "Można pomyśleć, że będą nieszczęśliwymi ludźmi, ale są szczęśliwi widząc obcokrajowców,".

Z wizą łatwiej, ale nadal są problemy

Turystyczny mini-boom nabrał tempa, kiedy rok temu Irak zaczął przyznawać wizy on arrival (dostępne po przylocie do kraju - przyp. red.) - mogą z nich skorzystać również obywatele Polski. Na lotnisku lub lądowym przejściu granicznym do prowincji federalnego Iraku (poza jurysdykcją irackiego Kurdystanu) można uzyskać wizę jednokrotnego wjazdu - ważną przez dwa miesiące - koszt to 75 dolarów (315 zł).

du5toqn

Zmiany widać nie tylko w przepisach, ale też w kraju. Muzeum Narodowe w Bagdadzie po trzech latach zamknięcia zostało ponownie otwarte w marcu, a słynną Ulicę Księgarzy - Al-Mutanabbi - odświeżono w grudniu zeszłego roku. Z kolei miejsce narodzin Abrahama przyciąga więcej gości z Zachodu po głośnej wizycie papieża Franciszka w 2021 roku.

Pionierzy branży chcą jednak zrobić jeszcze więcej. Wśród nich jest Aya Salih, która wraz z mężem prowadzi biuro podróży Safraty. Jak zauważa, ​​rząd zezwolił na wizy on arrival, ale wszystko inne jest nadal skomplikowane. - Wiele czasu marnuje się na blokadach dróg, mimo że mamy niezbędne zezwolenia - tłumaczy kobieta.

Źródło: "The Sun"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jan Paweł II nie dał rady. Udało się dopiero papieżowi Franciszkowi

du5toqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du5toqn