Islandia. Naukowcy odkryli na morzu "lodową katedrę"
Naukowcy ze stacji badawczej Rif w północno-wschodniej Islandii zaobserwowali na Morzu Grenlandzkim olbrzymią górę lodową. Jej kształt przypomina średniowieczną katedrę.
Pracownicy stacji badawczej Rif opublikowali na swoim profilu na Facebooku zdjęcie swojego nietypowego odkrycia. "Cóż za zapierający dech widok! Lodowa katedra" - czytamy w udostępnionym poście.
"Lodowa katedra" na Islandii - mogła oderwać się od lądolodu grenlandzkiego
Góra lodu widoczna jest z półwyspu Melrakkaslettu. Jej najwyższy szczyt tworzy strzelistą wieżę, a pozostałe dwie części nawę "kościoła". Zdaniem meteorologów, góra lodowa mogła oderwać się od lądolodu grenlandzkiego, a do wybrzeża Islandii dotarła razem z prądem morskim.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Lokalni mieszkańcy w ubiegłym tygodniu zauważyli na Morzu Grenlandzkim dwie inne lodowe wyspy. Istnieje prawdopodobieństwo, że "lodowa katedra" mogła powstać w wyniku ich połączenia. Nieduże kawałki lodu znaleziono również na brzegu.
"Lodowa katedra" na Islandii - to wynik ocieplenia klimatu
Lodowe wyspy powstają w wyniku ocieplania klimatu, który sprawia, że wielkie tafle lodu odrywają się od lądolodu i dopływają do Islandii. Naukowcy sugerują, że dla Grenlandii powoli nadchodzi punkt krytyczny, po których trudno będzie zatrzymać topnienie lodowców.