Islandia. Reykjavik. Co koniecznie musisz zobaczyć w tym mieście?
Islandia stanowi coraz bardziej popularne miejsce wypraw turystycznych. Udając się tutaj, zawsze w końcu (albo – na początku) trafia się do stolicy wyspiarskiego państwa. Reykjavik leży na półwyspie w przepięknej lokalizacji. Co warto zobaczyć?
Do Reykjaviku najłatwiej dostać się autem lub autobusem z międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Droga nie jest długa, już po niespełna godzinie jesteśmy na miejscu. Stolica Islandii znajduje się na półwyspie i otoczona jest przez kilka wzgórz, które są wspaniałymi punktami widokowymi.
Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od kościoła Hallgrimskirkja. Ta nowoczesna architektonicznie świątynia powstała w 1986 r i jest drugim pod względem wysokości (73 m) budynkiem na Islandii. Na szczyt kościoła możemy łatwo dostać się windą. Widok z góry zapiera dech w piersiach.
Althing – najstarszy parlament na świecie
Po zobaczeniu kościoła trzeba koniecznie przejść się na Stare Miasto, gdzie wypada obejrzeć kościół Domkirkja, hotel Borg oraz gmach parlamentu pochodzący z1881 r. Warto pamiętać, że mała Islandia może poszczycić się najstarszym systemem parlamentarnym w świecie. Pierwsze zgromadzenie Althingu (bo tak się islandzki parlament nazywa) odbyło się jeszcze w 930 r. – na 36 lat przed chrztem Polski!
Będąc w Reykjaviku, nie można ominąć wizyty w muzeum narodowym, a także muzeum fotografii, które zapoznają nas z historią całej wyspy. W centrum miasta na turystów czeka zaś Tjornin – staw z fontanną. Amatorów zakupów zaprasza Laugarvegur – główna ulica handlowa w Reykjaviku.
Blue Lagoon – jeden z 25 cudów świata
Po jej odwiedzeniu możemy udać się albo do Starego Portu, albo opuścić miasto, by odwiedzić słynną Blue Lagoon, oddaloną o pół godziny jazdy autem od Reykjaviku. Miesięcznik "National Geographic" określił Blue Lagoon, lecznicze spa uznane na całym świecie, za jeden z 25 cudów naszej planety.
Powstało ono w niezwykły sposób – na skutek ludzkiej pomyłki. Sąsiadująca z nim elektrownia Svartsengi wykorzystująca wody geotermalne nie jest w stanie zużyć ich w całości. Przewidywano, że ich nadmiar zniknie między zwałami lawy lub wyparuje. Tak się jednak nie stało.
Kąpiel w tutejszych źródłach geotermalnych, których temperatura nigdy nie spada poniżej 37 st. C, wzmacnia organizm, hartuje go, a także działa zbawiennie na stan skóry.
Po takiej kąpieli warto odwiedzić którąś z restauracji w stolicy Islandii i spróbować rewelacyjnych dań rybnych, z których przyrządzania słyną narody skandynawskie. Na tej biesiadzie kończymy też wizytę w Reykjaviku.