Trwa ładowanie...

Izrael. Odkryto inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat

Niezwykłego odkrycia dokonano w arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu. Archeolodzy znaleźli grecką inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła.

Inskrypcja ma ponad 1500 latInskrypcja ma ponad 1500 latŹródło: Israel Antiquities Authority
d1qt1zi
d1qt1zi

O niezwykłym odkryciu w Izraelu archeolodzy poinformowali na Facebooku. "Wyrażenie 'Chrystus narodzony z Maryi' miało chronić czytających przed złym okiem i było powszechne na początku inskrypcji i dokumentów z tamtego okresu" - tłumaczy dr Lea Di-Sagani z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, cytowana przez portal Ynet.

Izrael - odnaleźli inskrypcję sprzed 1500 lat

Według izraelskich archeologów napis był pierwotnie umieszczony nad wejściem do kościoła z V w., który powstał pod auspicjami znanego lokalnego arcybiskupa z końca V wieku Teodozjusza. To jego imię pozwoliło badaczom na datowanie inskrypcji.

"Napis wita tych, którzy przychodzą do bram tego miejsca i błogosławi im" - dodał Di-Sagani.

Tajbe była chrześcijańską wioską w okresie bizantyjskim (V do VII w.), a później stała się miejscem twierdzy krzyżowców.

Izrael - niezwykłe odkrycie archeologów

Walid Atrasz, archeolog z Israel Antiquities Authority, powiedział portalowi Times of Israel, że znaczenie inskrypcji polega na tym, że do tej pory nie mieli pewności, że w regionie istniały kościoły z tego okresu.

Jak dodał, ruiny kościoła z okresu krzyżowców zostały w tym miejscu odkryte wcześniej, ale do tej pory nie było dowodów na obecność chrześcijan we wcześniejszej epoce bizantyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Niezwykłe odkrycie archeologów w Egipcie

d1qt1zi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qt1zi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj