Izrael otworzył ambasadę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Izrael otworzył w niedzielę ambasadę w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tego samego dnia rząd ZEA zatwierdził uruchomienie ambasady w Tel Awiwie.
We wrześniu 2020 roku Izrael i ZEA podpisały porozumienie pokojowe, w osiągnięciu którego pośredniczyły Stany Zjednoczone. Od tego czasu również Bahrajn, Sudan i Maroko zgodziły się nawiązać stosunki z Izraelem w ramach umów wynegocjowanych przez administrację byłego już prezydenta USA Donalda Trumpa.
Izrael otworzył ambasadę w ZEA
Jak podaje PAP, po Egipcie i Jordanii ZEA są dopiero trzecim krajem arabskim, który nawiązał oficjalne relacje z Izraelem.
Izraelskie MSZ przekazało w oświadczeniu, że ambasada na razie będzie mieściła się w tymczasowym biurze. Szefem misji został Ejtan Nae, były ambasador tego kraju w Turcji. Będzie pełnił tę funkcję do czasu powołania przez rząd oficjalnego ambasadora, co najprawdopodobniej nastąpi po wyborach parlamentarnych w marcu br.
Szef izraelskiej dyplomacji Gabi Aszkenazi poinformował, że otwarcie nowej ambasady pozwala na rozszerzenie istniejących już więzi między Izraelem a ZEA. Oba kraje uruchomiły już bezpośrednie połączenia lotnicze i podpisały dwustronne umowy dotyczące inwestycji, turystyki, bezpieczeństwa i energii. Dziesiątki tysięcy izraelskich turystów odwiedziło już ZEA.
Co ważne, ambasada w Bahrajnie działa od kilku tygodni, a wkrótce Izrael otworzy przedstawicielstwo dyplomatyczne w Maroku i konsulat w Dubaju.
Izrael i kraje arabskie
Jak podają zagraniczne media, normalizacja stosunków z Izraelem przez kraje arabskie odzwierciedla zmiany w sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.
Arabskie państwa Zatoki Perskiej zaczynają przedkładać dzieloną z Izraelem wrogość do Iranu nad tradycyjne poparcie dla kwestii palestyńskiej.