MiastaIzrael. Policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Wierni protestują

Izrael. Policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Wierni protestują

Wzgórze Świątynne z meczetem Al Aksa w Jerozolimie zostało zamknięte przez izraelską policję. Od kilku tygodni sytuacja jest napięta. Ponad 10 osób zostało aresztowanych.

Izrael. Policja zamknęła dostęp do Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Wierni protestują
Źródło zdjęć: © Andrew Shiva . pl.wikipedia.org

13.03.2019 | aktual.: 13.03.2019 12:44

Meczet jest trzecim najświętszym miejscem w islamie, a Wzgórze Świątynne, gdzie stoi, jest najświętszym miejscem judaizmu, dlatego w tym miejscu często dochodzi do napięć.

Od kilku tygodni znowu atmosfera jest gorąca. Policja zaczęła działać, po tym, gdy koktajl mołotowa uszkodził pobliski posterunek policji. Mundurowi postanowili wyprowadzić ludzi z meczetu po tym incydencie. Nie odbyło się to jednak w sposób pokojowy.

Izraelscy policjanci na siłę wyprowadzali ze świątyni modlących się Palestyńczyków. Ponad 10 osób zostało aresztowanych. Palestyńska organizacja charytatywna Czerwony Półksiężyc donosi o dwóch osobach rannych.

Muzułmanie nie akceptują tej decyzji, tłumnie przychodzą pod meczet i w ramach protestu - modlą się. Do sprawy odniósł się jordański minister spraw islamskich, który podkreślił, że jest to atak na wolność religijną.

Obraz
© Andrew Shiva / pl.wikipedia.org

Wzgórze Świątynne to jeden z największych obszarów sakralnych na świecie, znajdujący się we Wschodniej Jerozolimie. W starożytności na jego terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie na wzgórzu są święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. W czasach biblijnych wzgórze nosiło nazwę Moria, co po hebrajsku oznacza Wybrane przez Jahwe. Wzgórze to pierwotnie nazywane było także Syjon, lecz od IV w. nazwa ta stosowana jest jako określenie innego wzgórza, położonego na zachód od Ofelu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

izraelpalestynakonflikt izrael-palestyna
Zobacz także
Komentarze (6)