Trwa ładowanie...
ycipk-17ek7j

Karnawałowa kukła dowodem na europejski antysemityzm. "Podlizują się muslimom"

W mediach niesie się oburzenie karnawałową paradą w Belgijskim mieście. Grupa Vismooil’n wystawiła kukły Żydów, które wielu kojarzą się z podobnymi widowiskami w nazistowskich Niemczech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karnawałowa kukła wywołała kontrowersje na całym świecie
Karnawałowa kukła wywołała kontrowersje na całym świecie (East News, Fot: imago stock&people/EAST NEWS)
ycipk-17ek7j

W ostatnią niedzielę karnawału belgijskie Aalst przeżywało zabawę niemal jak Rio. Różnice były jednak wyraźne: zamiast półnagich tancerek potrząsających pupami w zabawie pokazuje się wielkie kukły Żydów. W różowych chałatach i futrzanych czapach stoją na pieniądzach, wyciągając ręce po więcej. Ta charakterystyczna forma zabawy podzieliła komentatorów.

"Prawdopodobnie nie będzie masakry Żydów w Belgii w ciągu najbliższych lat" – uspokaja Eliot A. Cohen, profesor Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w prestiżowym amerykańskim miesięczniku "The Atlantic". Pisze to jednak tylko dla podkreślenia proporcji, tekst ilustruje bowiem zestawienie tego zdjęcia z podobnym – z ulic niemieckiego Marburga z 1936 r. Cohen twierdzi otwarcie, przywołując przykłady z całej Europy, że antysemityzm nigdy nie przestał tu istnieć.

ycipk-17ek7j

Jak zauważyła na swoim koncie na Twitterze komentatorka Katie Hopkins, obserwowana przez niemal milion użytkowników, organizatorzy podkreślają, że można się śmiać również z innych religii. "Czekam, aż zrobicie to samo z muzułmanami za rok. W centrali Dżihadu, Belgii".

Jej wpis udostępnił między innymi publicysta Rafał Ziemkiewicz, nazywając całą sytuację "podlizywaniem się muslimom". Reakcje na jego wpis to m.in. pytania, czy Izrael zerwał już z Belgią stosunki dyplomatyczne. O całej sprawie napisał również "Najwyższy Czas!" pod nagłówkiem: "W Belgii publicznie wyśmiewają Żydów. Gdyby w Polsce zrobić coś podobnego, mielibyśmy III wojnę światową".

Tradycje karnawałowe w krajach północnej Europy, zwłaszcza niemieckojęzycznych, wiążą się silnie z przekraczaniem norm obyczajowych. W Niemczech starą tradycją jest na przykład, że tego dnia kobiety wdzierają się siłą do ratusza i obcinają urzędnikom krawaty, przejmują też na jeden dzień klucze do miasta. Inną charakterystyczną tradycją karnawałów świata, obecną także w Europie, choć kojarzoną głównie z Rio de Janeiro i Nowym Orleanem, są zapustne parady.

ycipk-17ek7j

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-17ek7j

ycipk-17ek7j
ycipk-17ek7j