Trwa ładowanie...
d1bwbnd

Karnawałowa kukła dowodem na europejski antysemityzm. "Podlizują się muslimom"

W mediach niesie się oburzenie karnawałową paradą w Belgijskim mieście. Grupa Vismooil’n wystawiła kukły Żydów, które wielu kojarzą się z podobnymi widowiskami w nazistowskich Niemczech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karnawałowa kukła wywołała kontrowersje na całym świecie
Karnawałowa kukła wywołała kontrowersje na całym świecie (East News, Fot: imago stock&people/EAST NEWS)
d1bwbnd

W ostatnią niedzielę karnawału belgijskie Aalst przeżywało zabawę niemal jak Rio. Różnice były jednak wyraźne: zamiast półnagich tancerek potrząsających pupami w zabawie pokazuje się wielkie kukły Żydów. W różowych chałatach i futrzanych czapach stoją na pieniądzach, wyciągając ręce po więcej. Ta charakterystyczna forma zabawy podzieliła komentatorów.

"Prawdopodobnie nie będzie masakry Żydów w Belgii w ciągu najbliższych lat" – uspokaja Eliot A. Cohen, profesor Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w prestiżowym amerykańskim miesięczniku "The Atlantic". Pisze to jednak tylko dla podkreślenia proporcji, tekst ilustruje bowiem zestawienie tego zdjęcia z podobnym – z ulic niemieckiego Marburga z 1936 r. Cohen twierdzi otwarcie, przywołując przykłady z całej Europy, że antysemityzm nigdy nie przestał tu istnieć.

d1bwbnd

Jak zauważyła na swoim koncie na Twitterze komentatorka Katie Hopkins, obserwowana przez niemal milion użytkowników, organizatorzy podkreślają, że można się śmiać również z innych religii. "Czekam, aż zrobicie to samo z muzułmanami za rok. W centrali Dżihadu, Belgii".

Jej wpis udostępnił między innymi publicysta Rafał Ziemkiewicz, nazywając całą sytuację "podlizywaniem się muslimom". Reakcje na jego wpis to m.in. pytania, czy Izrael zerwał już z Belgią stosunki dyplomatyczne. O całej sprawie napisał również "Najwyższy Czas!" pod nagłówkiem: "W Belgii publicznie wyśmiewają Żydów. Gdyby w Polsce zrobić coś podobnego, mielibyśmy III wojnę światową".

Tradycje karnawałowe w krajach północnej Europy, zwłaszcza niemieckojęzycznych, wiążą się silnie z przekraczaniem norm obyczajowych. W Niemczech starą tradycją jest na przykład, że tego dnia kobiety wdzierają się siłą do ratusza i obcinają urzędnikom krawaty, przejmują też na jeden dzień klucze do miasta. Inną charakterystyczną tradycją karnawałów świata, obecną także w Europie, choć kojarzoną głównie z Rio de Janeiro i Nowym Orleanem, są zapustne parady.

d1bwbnd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1bwbnd

Podziel się opinią

Share

d1bwbnd

d1bwbnd