Trwa ładowanie...

Jak odpocząć od zgiełku? Sposób na ferie z dala od wszystkich

Planując zimowy urlop trzeba liczyć się z tym, że największe kurorty w górach będą oblegane przez turystów. Jednak znajdą się w Polsce miejsca, w których białe szaleństwo przyciąga nieco mniej gości, przez co można w nich naprawdę wypocząć.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak odpocząć od zgiełku? Sposób na ferie z dala od wszystkich
Źródło: Shutterstock.com, fot: Pyty
d3e8crx

Choć górskie szlaki są zimą mniej oblegane, to entuzjaści sportów zimowych nie mają łatwego życia w Zakopanem. Wysokie ceny, wszechobecne kolejki, tłok na stokach czy przepełnione lokale mogą zniechęcić niejednego fana nart do wyjazdu na południe kraju. Na szczęście w okolicznych miejscowościach można znaleźć ciekawe atrakcje, a także odkryć kilka tajemnic tych regionów.

Karkonosze jak z bajki

Jeśli Polacy mieliby wybierać region, w którym zima wygląda najpiękniej, to Karkonosze prawdopodobnie znalazłyby się w ścisłej czołówce. Entuzjastów górskiej wspinaczki do podróży przekona szlak w rejon bliźniaczych Śnieżnych Kotłów, pozostałości po przechodzących tamtędy w przeszłości lodowcu. Oddzielone skalnym grzbietem dwa tzw. cyrki lodowcowe to charakterystyczne wgłębienia otoczone z trzech stron stromymi stokami. Na dnie każdego z nich znajduje się jeziorko zwane Śnieżnym Stawkiem, natomiast na krawędzi usytuowane jest stare schronisko przekształcone w radiowo-telewizyjną stację przekaźnikową. Śnieżne Kotły są doskonałym punktem widokowym. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć z niego całą Kotlinę Jeleniogórską, a nawet szczyt Ślęży.

Naturalny labirynt

Równie ciekawym miejscem na urlop zimą są okolice Kotliny Kłodzkiej. Poza stokami narciarskimi, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wśród turystów również Błędne Skały, czyli malowniczy labirynt bloków skalnych, powstałych po erozji dawnych złóż piaskowca. Głębokie korytarze o różnej szerokości to nie lada wyzwanie dla odwiedzających. To dlatego, że przez niektóre szczeliny bardzo trudno się przecisnąć. Po drugiej stronie ziemi kłodzkiej znajduje się Masyw Śnieżnika, przyciągający turystów o każdej porze roku. Tamtejsze schronisko gości wiele osób uprawiających narciarstwo biegowe. Odrobina wysiłku w malowniczej scenerii pełnej śniegu to niezapomniane przeżycie.

Błędne Skały Shutterstock.com
Błędne Skały Źródło: Shutterstock.com

Kaplica czaszek i czterej pancerni

Będąc w okolicach Śnieżnika warto wstąpić również do Jaskini Niedźwiedziej, najdłuższej w całych Sudetach, i zwiedzić tamtejsze siedlisko prehistorycznych niedźwiedzi jaskiniowych. Wiele interesujących atrakcji znajdziemy również w miastach. Górująca nad Kłodzkiem twierdza była swego czasu planem zdjęciowym, na którym nakręcono część ostatniego odcinka kultowego serialu "Czterej Pancerni i Pies". Obecnie w jej wnętrzu prowadzone są wycieczki po podziemnych korytarzach. Wyjeżdżając na zachód, w stronę Kudowy-Zdroju, turyści mają okazję odwiedzić jedyną w Polsce Kaplicę Czaszek. Jej ściany i sklepienie pokrywa około 3 tys. ludzkich kości należących do ofiar wojen i epidemii. Tamtejszy proboszcz, założyciel kaplicy poświęcił ponad 20 lat na odnalezienie ludzkich szczątek i składania ich w osobliwym ossuarium.

Kaplica Czaszek Wikimedia Commons CC BY
Kaplica Czaszek Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Pasmo Sudetów to szereg miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ciągnące się kilometrami malownicze jaskinie ze skomplikowanymi naciekami skalnymi, majestatyczne góry oraz szeroka gama rozrywek to świetna propozycja dla wielu turystów. W dodatku osoby, które podczas urlopu potrzebują ciszy i spokoju, poczują się tam jak w raju.

Zobacz też: Tajemnicy Jaskini Radochowskiej

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3e8crx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8crx
d3e8crx