Trwa ładowanie...

Japończycy jedzą osy. W wiosce Kushihara to prawdziwy rarytas

Japońskie rodziny od pokoleń polowały na osy, hodowały je i zjadały. Jest to wyjątkowo wykwintny, rzadki i drogi przysmak. Japończycy organizują także specjalne festiwale, podczas których rozstrzygają, komu udało się wyhodować najwięcej os. I oczywiście zajadają się nimi.

Japończycy jedzą osy. W wiosce Kushihara to prawdziwy rarytasŹródło: Flickr.com/ Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
d2ozb2p
d2ozb2p

Spożywanie os było kiedyś praktykowane w całej Japonii. Jednak obecnie praktyka ta w dużej mierze wymarła i ogranicza się głównie do malejącego, starszego pokolenia w okręgu Ena Gifu. Tam też, w wiosce Kushihara odbywa się najbardziej znany i największy w Japonii Hebo Matsuri, czyli tzw. festiwal os.

Co roku, 3 listopada fani tych owadów spotykają się, by jeść i kupować je w przeróżnych formach. W tym tradycyjny "hachinoko gohan", danie z larw z ryżem gotowanym na parze oraz najpopularniejsza oferta festiwalu – "gohei mochi". To ostatnie składa się z grillowanego lepkiego ryżu, pokrytego mieszanką sosu sojowego, cukru, mielonych orzeszków ziemnych i zmiażdżonego hachinoko. Przekąska ma pikantny, słodki i dymny smak.

Podczas festiwalu waży się także wyhodowane przez zawodników gniazda os. Najcięższe z nich zdobywa główną nagrodę.

d2ozb2p

Kilogram gniazda os kosztuje 9 tys. jenów (ok. 320 zł) i jest dostępny tylko raz w roku – właśnie w czasie festiwalu w listopadzide.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Nikczemne osy. Ze swoich ofiar robią zombie

d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj