Trwa ładowanie...

Jeden dzień w Bukareszcie. Koniecznie musisz zobaczyć te miejsca!

Przed II wojną światową nazywano go "Paryżem Wschodu". W tym mieście cała inteligencja i klasy wyższe mówiły w tym czasie po francusku. Rumuni chlubili się wówczas tym, że są jedynym ludem romańskim w tej części Europy. Rok 1945, zachowując, co oczywiste, przynależność etniczną, odciął ich jednak od dawnej kultury i zwyczajów. Przeorał także – i to dosłownie – stolicę kraju - Bukareszt.

Share
Jeden dzień w Bukareszcie. Koniecznie musisz zobaczyć te miejsca!
Źródło: Shutterstock.com, fot: joyful
d3pt684

W tym przypadku jeden dzień wystarczy w zupełności, by poznać dawny Bukareszt. Dawny, gdyż, budowle z czasów komunistycznych na uwagę - poza jedną - nie zasługują, ale o tym za chwilę.

Pałac Królewski - najbogatsze muzeum kraju

Zaczynamy od centrum miasta – od jednego z głównych placów Bukaresztu – Piata Revolutiei. W jego sąsiedztwie stoi monumentalny Rumuński Panteon i Pałac Królewski, w którym mieści się Narodowe Muzeum Sztuki (tu mieszczą się najcenniejsze zbiory malarstwa w całej Rumunii – m.in. dzieła Breugela, van Eycka, Rubensa, Moneta i Renoira).

Piata Revolutiei w Bukareszcie Shutterstock.com
Piata Revolutiei w Bukareszcie Źródło: Shutterstock.com, fot: posztos

Ta secesja zachwyca do dzisiaj

W pobliżu, na ulicy Stavropoleos uwagę przyciąga piękna cerkiew prawosławna, od której ulica wzięła swoją nazwę. Na sąsiadującej z tą ulicą Calea Victoriei znajdują się reprezentacyjne budynki Bukaresztu, w tym wspaniały secesyjny budynek CES-u (rumuńskiego banku).

Sklepienie cerkwi Stavropoleos Wikimedia Commons CC BY
Sklepienie cerkwi Stavropoleos Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: usion-of-horizons

Z czasów Draculi

Idąc na południe, turyści docierają do najstarszej bukaresztańskiej ulicy – Strada Franceza. Znajdują się tu ruiny dawnej siedziby hospodarów (książąt) Wołoszczyzny, rozbudowanej znacznie w czasach osławionego Wlada Palownika (historycznego pierwowzoru hrabiego Draculi).

Większy jest tylko Pentagon

Widok na bulwar Unirii w centrum Bukaresztu Shutterstock.com
Widok na bulwar Unirii w centrum Bukaresztu Źródło: Shutterstock.com

Ci, którzy przekroczą rzekę znajdą się na bulwarze Unirii, przy którym dumnie stoi się monumentalny komunistyczny Dom Ludu. Obecnie mieści się w nim parlament demokratycznej Rumunii. Budowla, postawiona za czasów komunistycznego dyktatora Ceausescu, jest drugim pod względem wielkości, po amerykańskim Pentagonie, budynkiem na świecie. Jej okrążenie to 2-kilometrowy spacer.

Pamiętasz, jak wyglądały wczasy w PRL-u?

W rezydencji prezydenta

Opuszczamy centrum, docierając miejskim autobusem na obrzeża Bukaresztu. W zachodniej części miasta znajduje się pałac Cotroceni - rezydencja prezydenta, która częściowo udostępniona jest zwiedzającym. Wycieczkę można kończyć w pałacu Mogosoala, stojącym w rozległym parku, który znajduje się 10 km na północny-zachód od centrum.

Jak się dostać do Bukaresztu?

Najtaniej z Polski do Bukaresztu dolecimy węgierskimi liniami Wizz Air. Lot z Warszawy trwa niecałe 2 godz. Ceny biletów zaczynają się od 89 zł w jedną stronę, ale jeśli trafimy na promocję, to za taką cenę możemy polecieć nawet w dwie strony. W Rumunii obowiązującą walutą jest lej rumuński, którego kurs jest bliski wartości złotówki i wynosi około 0,95 zł. Ceny są zbliżone do polskich, a niekiedy nieco niższe, więc idąc do restauracji czy do sklepu, nie musimy się obawiać o wyższy rachunek niż w naszym kraju.

d3pt684

Podziel się opinią

Share
d3pt684
d3pt684