Jedna z najbardziej oczekiwanych imprez w roku. Niesamowite zdjęcia
Ostatnia środa sierpnia to wyjątkowy dzień w hiszpańskim kalendarzu. Wtedy ma miejsce "La Tomatina" – największa na świecie bitwa na jedzenie, podczas której jedyną "amunicją" są pomidory. Impreza przyciąga uwagę całego świata.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Ponad 20 tys. osób, zarówno zagranicznych turystów, jak i mieszkańców Hiszpanii, wzięło w środę 30 sierpnia udział w Tomatinie. Jest to słynna, organizowana co roku w mieście Buñol, na wschodzie kraju, bitwa na pomidory.
Tomatina - słynny hiszpański festiwal
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia do centrum miasta zwieziono ciężarówkami 150 ton dojrzałych pomidorów, którymi uczestnicy Tomatiny mogli w siebie rzucać. Zabawa rozpoczęła się dokładnie w południe.
Trwająca godzinę walka w centrum Buñol pozostawiła nie tylko walczących, ale też ulice miasta, a także ściany budynków przesiąknięte pomidorowym miąższem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Uciekli z Warszawy do Hiszpanii. Żyją tam za polską wypłatę
W środę po południu służby hiszpańskiego miasta rozpoczęły mycie ulic, przy wsparciu strażaków. Uczestnicy pomidorowej bitwy mogli się umyć w rozstawionych w centrum Buñol prowizorycznych prysznicach.
Wstęp na tegoroczny festiwal Tomatiny w Buñol, uznawany za jedną z największych atrakcji turystycznych Hiszpanii, kosztował 12 euro.
Za pierwszą edycję Tomatiny uznaje się bitwę na pomidory, do której doszło w ostatnią środę sierpnia 1945 r. w Buñol pomiędzy dwoma lokalnymi nastolatkami. Od tamtej pory co roku organizowane są tam walki na pomidory.
Tomatina jest wielką atrakcją dla regionu. W 2002 r. hiszpańskie Ministerstwo Turystyki uznało imprezę za zwyczaj o międzynarodowym walorze promocyjnym. Za jej sprawą Buñol zyskało sławę na całym świecie, a inne regiony w Hiszpanii usiłują powielić ten sukces.
Poza Hiszpanią Tomatiny odbywały się m.in. w Kolumbii, Chile, na Kubie, w Stanach Zjednoczonych, Indiach i Korei Południowej.
Co ciekawe, w 2017 r. walka na pomidory odbyła się także w Polsce – na kieleckim rynku. Uczestnicy mieli do dyspozycji 2 tony pomidorów. Udział był płatny - 15 zł. Cały dochód został przeznaczony na kieleckie schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dyminach.
Źródło: PAP
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.