Trwa ładowanie...

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Romantyczne zamki i niesamowite formacje

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najpiękniejszych tras turystycznych, jakie przebiegają przez polskie ziemie. Łączy on ze sobą Kraków i Częstochowę, a na jego trasie znajdują się liczne średniowieczne zamki i warownie wybudowane na wysokich skałach.

Pieskowa Skała i Maczuga HerkulesaPieskowa Skała i Maczuga HerkulesaŹródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik
d1ktrtc
d1ktrtc

Szlak liczy sobie dokładnie 163,9 km i po raz pierwszy został wytyczony w 1927 r. Nie bez powodu cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników pieszych wycieczek – oferuje bowiem przepiękne widoki oraz pozwala podziwiać unikalną przyrodę i zabytki terenów, przez które przebiega.

Kilka faktów o Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd jest uznawany za jeden z najbardziej malowniczych, interesujących oraz najdłuższych szlaków pieszych w Polsce. Można pokonać go na piechotę w kilkanaście dni i po drodze podziwiać ruiny średniowiecznych zamków i warowni, zielone lasy, ukwiecone łąki oraz charakterystyczne dla tych terenów skały wapienne i ich niesamowite formacje.

Po raz pierwszy szlak został wytyczony w 1927 r. Jednak z czasem pierwotną trasę przekształcono. Została ona nazwana Szlakiem Orlich Gniazd bynajmniej nie z powodu ptaków, lecz jako symboliczne określenie dla zamków usytuowanych na wapiennych skałach – warowni strzegących dawnych granic Polski.

d1ktrtc

Dzisiejszy Szlak Orlich Gniazd przebiega przez najpiękniejsze miejsca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Łączy w sobie naturę z historią i burzliwymi dziejami tych terenów, z którymi możemy obcować podczas długiej wędrówki. Szlak biegnie także przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego parku narodowego w Polsce, który na tle pozostałych wyróżnia się przede wszystkim unikalnymi formacjami skalnymi, składającymi się głównie z wapieni. Po drodze turyści mogą podziwiać także kilka rezerwatów przyrody, w tym Górę Zborów.

Brama Krakowska to jedno z najpopularniejszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd Adobe Stock
Brama Krakowska to jedno z najpopularniejszych miejsc na Szlaku Orlich GniazdŹródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski

Oficjalnie, szlak ma swój początek w Krakowie, na Krowodrzej Górce. Kończy się natomiast na Starym Rynku w Częstochowie. Oczywiście trasę można odwrócić i zacząć wyprawę w Częstochowie. Najbardziej doświadczeni turyści pokonują Szlak Orlich Gniazd w 5-6 dni, robiąc po 30-40 km dziennie. Przeciętnej osobie, która chce na spokojnie cieszyć się urokami przyrody, podziwiać niezwykłe formacje skalne oraz zatrzymać się przy każdej, napotkanej na szlaku warowni, przejście Szlaku Orlich Gniazd zajmuje ok. 10-15 dni.

Najciekawsze atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd

Niewątpliwie najbardziej interesującą atrakcją Szlaku Orlich Gniazd stanowią znajdujące się na nim zamki i warownie. Szlak przebiega przez 11 tego typu obiektów, w tym m. in. przez Ojców, Pieskową Skałę, Bydlin, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów, Okrężnik i inne. Niektórzy turyści zaliczają w poczet "Orlich Gniazd" także Wawel i Jasną Górę, ale oficjalnie szlak ich nie obejmuje. Mnogość fortec znajdujących się na tych terenach wynika wprost z ich strategicznego znaczenia w średniowieczu – miały one bronić polskich granic przed agresją ze strony Czechów i Tatarów.

Bobolice, Szlak Orlich Gniazd Adobe Stock
Bobolice, Szlak Orlich GniazdŹródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba

Zamki uległy zniszczeniu w czasie Potopu Szwedzkiego i dziś możemy głównie podziwiać ich ruiny. Największe wrażenie na większości turystów robi zamek Ogrodzieniec. Na tle innych warowni wyróżnia się bowiem nieco romantycznym charakterem i wyglądem jak z filmu. Innym zamkiem, przy którym warto zatrzymać się na dłużej, jest Gród na Górze Birów. Stanowi on zrekonstruowaną osadę z XIII i XIV w., z której szczytu roztacza się przepiękny widok na okolicę.

d1ktrtc

Szlak Orlich Gniazd słynie także z licznych atrakcji przyrodniczych. To właśnie na tej trasie możemy podziwiać unikalne formacje skalne, w tym m. in. słynną Bramę Krakowską.

Ogrodzieniec to punkt obowiązkowy na Szlaku Orlich Gniazd Adobe Stock
Ogrodzieniec to punkt obowiązkowy na Szlaku Orlich GniazdŹródło: Adobe Stock

Innym, wartym zatrzymania się na dłużej miejscem na szlaku jest Okiennik Wielki z formacją o nazwie Okno na czele. Jest to otwór skalny o wymiarach 7 na 5 metrów, który chętnie odwiedzają miłośnicy wspinaczki. Według historyków, w dawnych czasach właśnie w tym miejscu znajdował się drewniany gród obronny, w którym skała pełniła ważną funkcję wieży obronnej i obserwacyjnej. Tuż pod Oknem odkryto jaskinię z krzemiennymi narzędziami datowanymi na okres paleolitu. A to wszystko to zaledwie niektóre z naprawdę licznych atrakcji, które na turystów czekają na Szlaku Orlich Gniazd.

Sztuka podróżowania - DS7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ktrtc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ktrtc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj