Trwa ładowanie...

Jedziesz na egzotyczne wakacje? Zadbaj o zdrowie

Przed letnimi wyjazdami, szczególnie w kraje tropikalne lub inne egzotyczne, warto zaplanować wizytę u lekarza. Trzeba pomyśleć o szczepieniach i skompletowaniu potrzebnych leków.

Jedziesz na egzotyczne wakacje? Zadbaj o zdrowieŹródło: © Aleksandar Todorovic - Fotolia.com
d5onapu
d5onapu

Doktor Agnieszka Motyl - lekarz rodzinny i medycyny podróży, epidemiolog mówi, że niektóre kraje wymagają obowiązkowych szczepień. Podkreśla, że jadąc do części krajów Afryki i Ameryki Południowej, możemy spotkać się z obowiązkiem zaszczepienia się przeciwko żółtej gorączce.

Ponadto istnieje szereg szczepień zalecanych, wśród nich, najczęściej - wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jeżeli ktoś nie był szczepiony przeciwko wzw typu B, jest to doskonała okazja by przyjąć je razem - zaznacza.

Warto też zabrać ze sobą potrzebne leki: przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe, na przeziębienie, bo często jesteśmy narażeni na różnice temperatur. Przede wszystkim, trzeba zabrać leki do profilaktyki malarii, jeżeli jedziemy do kraju, gdzie takie ryzyko jest prawdopodobne. Bierzemy je podczas pobytu i jakiś czas po powrocie.

Doktor podkreśla, że przyjmowanie leków nie zwalnia nas z ochrony przed komarami, które przenoszą również inne choroby takie jak żółta gorączka, denga, japońskie zapalenie mózgu. Pediatrzy odradzają podróże w kraje tropikalne z małymi dziećmi.

IAR/ Góra/nyg

d5onapu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5onapu