Jest decyzja w sprawie odstrzału wilków na Pomorzu
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zezwolił na odstrzał dwóch wilków, które na przełomie kwietnia i maja zagryzły owce w gospodarstwie w Wąglikowicach w woj. pomorskim.
- Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski wydał decyzję zezwalająca na odstrzał dwóch sztuk wilka europejskiego w ciągu dwóch lat - powiedział w środę wicewojewoda Aleksander Jankowski.
Zaznaczył, że odstrzału dokonają osoby wskazane w decyzji GDOŚ. - Będą mogły w ramach czynu obronnego dokonać odstrzału redukcyjnego populacji wilka, dorosłych osobników, ze wsi Wąglikowice i otaczających ją okolic" - wskazywał wicewojewoda.
Decyzja ta została wydana 31 maja po rozpatrzeniu wniosku Pawła Norka z Wąglikowic, który zwrócił się do GDOŚ po ataku wilków na jego gospodarstwo, do którego doszło w kwietniu i maju tego roku. W wyniku tych ataków zginęło dziewięć owiec, siedem zostało zagryzionych, a dwie uznano za zaginione.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Ataki na owce
Ataki wilków miały miejsce na pastwisku znajdującym się niemal w centrum kaszubskiej wsi. Paweł Norek, właściciel gospodarstwa, opowiedział, że wilki zaatakowały siedem owiec za pierwszym razem. Po paru dniach sforsowały wzmocnione ogrodzenie i zagryzły kolejną owcę. Za trzecim razem wilki zbliżyły się bardzo blisko domu Norka, gdzie zaatakowały owcę zaledwie kilkanaście metrów od budynku.
Paweł Norek hodował owce w celu przyciągnięcia turystów do swojego gospodarstwa agroturystycznego w Wąglikowicach. Straty szacuje na około 15 tysięcy złotych.
W wyniku tych incydentów mieszkańcy Wąglikowic poczuli się zaniepokojeni. Ludzie widzieli wilki przechodzące w pobliżu ich domów, co stanowiło duże zagrożenie. Obawiali się o bezpieczeństwo swoich dzieci oraz swojej trzody chlewnej.
Status prawny wilków
Wilki od 1998 r. są chronione w całym kraju. Obecny status prawny wilka reguluje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z nimi wilki objęte są ochroną ścisłą, czyli zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, czy przetrzymywanie.
Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez chronione gatunki zwierząt ponosi Skarb Państwa. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie prowadzić postępowanie w celu oszacowania tych szkód na podstawie zebranych dowodów.