Jordania - tych miejsc nie znajdziesz w folderach. Polecają je blogerzy
Jerash, Madaba, Karak to trzy miejsca w Jordanii, które choć nie zajmują pierwszych stron w folderach turystycznych, to urzekły Dominikę i Jacka, autorów bloga szpilkinamapie.pl. Sprawdzamy, dlaczego.
Starożytne ruiny w mieście Jerash
Nie należymy do wielkich pasjonatów odkrywania antycznego świata, historycznych ruin i wykopalisk. W zasadzie to po odwiedzinach większości tego typu miejsc przychodzi mi do głowy tylko jedno określenie „kupa kamieni”. Wiem, ignorancja do kwadratu, ale co począć, nie każdy urodził się Indianą Jonesem!
Ale nie wszędzie moje podejście się sprawdza. Po wizycie w Jerash zbierałem szczękę z podłogi. Ruiny starożytnego rzymskiego miasta są niesamowite i dobrze zachowane. Przechadzając się główną ulicą kompleksu brukowaną gigantycznymi granitowymi blokami można poczuć się tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie o dwa tysiące lat.
Ruiny w mieście Jerash
Brama wejściowa, świątynie Zeusa i Artemidy, hipodrom, dwa teatry i gigantyczne owalne forum robią niesamowite wrażenie. Rzędy kolumnad z głowicami w świetnym stanie. Aż dziw bierze, że miejsce tak bogate w historię i zachowane w tak wspaniałym stanie nie zostało jeszcze wpisane na listę UNESCO. Mam nadzieję, że szybko się to zmieni.
Atrakcje w Jerash
W lipcu każdego roku, w ruinach rzymskiego miasta w Jerash odbywa się festiwal Jerash Festival Of Culture and Arts. Na festiwal przyjeżdżają największe gwiazdy bliskowschodniej muzyki, odbywają się też pokazy tańca. Można tam zjeść tradycyjne potrawy oraz nabyć jordańskie rękodzieło. W czasie festiwalu wstęp na teren ruin jest bezpłatny, jednak część obiektów na czas odbywających się pokazów lub koncertów będzie dostępna jedynie za okazaniem biletu.
Mozaiki z Madaby
Madaba to raj dla miłośników mozaiki. Nie zaliczylibyśmy siebie do tego grona, ale wizyta w tym mieście była wielką przyjemnością. Znajduje się tam najstarsza na świecie mozaikowa mapa, przedstawiająca tereny dzisiejszej Palestyny, Izraela i Egiptu, która została wykonana z ponad 2 mln elementów. Ponadto w mieście działa szkoła mozaiki, gdzie studenci uczą się jak układać i konserwować mozaiki. Jest to jedna z niewielu tego typu szkół na świecie. Wstęp do większości obiektów w Madabie kosztuje od 1 do 3 JOD (około 6 do 18 zł).
Atrakcje Madaby
Kiedy już nasycicie oczy widokiem mozaikowych dzieł sztuki, możecie usiąść w jednej z lokalnych kawiarni i napić się kawy z kardamonem, która da wam energię na odwiedziny w lokalnych sklepach sprzedających wszelkiego rodzaju, bardzo urokliwe, mozaikowe pamiątki. Niektóre ze sklepów prowadzą nawet krótkie warsztaty, podczas których można ułożyć własną mozaikę.
Zamek w mieście Karak
Miasto al-Karak słynie z ruin XII-wiecznego zamku zbudowanego przez krzyżowców. Budowla zachowana jest w niezłym stanie i ma bogatą historię. Jest ukazana na mozaikowej mapie z Madaby. Saladyn, średniowieczny władca, potrzebował aż 8-miesięcznego oblężenia zamku, aby odbić go z rąk krzyżowców.
Bilet na zwiedzanie atrakcji w al-Karak kosztuje 2 JOD od osoby (około 12 zł). W cenę wliczone jest wejście do muzeum.
Źródło: Szpilki Na Mapie to blog podróżniczy Dominiki i Jacka - pary, która postanowiła pozostawić za sobą wiele, aby spełniać marzenia i odkrywać nieznane. Na początku 2016 roku wyruszyli w podróż dookoła świata. Na ich blogu znajdziecie mnóstwo wspaniałych fotografii, dużo informacji praktycznych oraz relacje z najdalszych zakątków globu. Zachęcamy do śledzenia losów Dominiki i Jacka oraz ich podróży dookoła świata za pośrednictwem Facebooka - Szpilki Na Mapie na Facebooku.