Już rozpoczynają swoją aktywność. Nie przeszkadza im nawet zalegający śnieg

Żmija zygzakowata, jedyny jadowity wąż w Polsce, rozpoczyna swoją aktywność już w lutym. Tym gadom nie przeszkadza nawet zalegający śnieg. Okazuje się, że już w najbliższych dniach istnieje możliwość spotkania ich na szlakach i w lasach.

Żmija zygzakowata w lesie
Żmija zygzakowata w lesie
Źródło zdjęć: © Getty Images | thomasmales
oprac. NGU

Choć zima jeszcze trwa, żmija zygzakowata (Vipera berus) już w lutym budzi się z hibernacji. Te jadowite gady zaczynają wędrówki w poszukiwaniu partnerów, mimo że na ziemi mogą jeszcze leżeć płaty śniegu. W pierwszej kolejności budzą się samce, a kilka tygodni później dołączają do nich również samice.

Wczesna aktywność żmii

Dr Mikołaj Kaczmarek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, cytowany przez hub.pl, wyjaśnia, że wczesna aktywność żmii zygzakowatej to naturalne zjawisko. Żmije preferują wilgotne, dobrze osłonięte tereny, gdzie dostęp do pokarmów jest łatwiejszy.

Żmija zygzakowata pełni ważną rolę w ekosystemie, kontrolując populację gryzoni. Mimo złej sławy, unika kontaktu z człowiekiem. Ukąszenia zdarzają się głównie, gdy ktoś nieświadomie nadepnie na gada lub próbuje go złapać. W chwili zagrożenia często stosuje tzw. suche ukąszenie, czyli bez wstrzyknięcia jadu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kultowy symbol europejskiej stolicy. Kolejki nawet po sezonie

Dodatkowo, zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem. Ukąszenie żmii może być niebezpiecznie, szczególnie dla dzieci i seniorów.

Żmija zygzakowata żywi się gryzoniami, żabami, jaszczurkami i pisklętami ptaków.

Ochrona i zagrożenia

Niegdyś żmije występowały na terenie całej Polski, jednak ich liczebność spadła z powodu niszczenia siedlisk i celowego tępienia. Obecnie gatunek ten jest objęty ochroną, a jego populacja koncentruje się głównie w Sudetach i Karpatach.

Pod koniec lutego rozpoczyna się sezon godowy żmij, co sprawia, że stają się bardziej aktywne. Mimo to zazwyczaj pozostają w pobliżu swoich kryjówek. Wczesna aktywność tych gadów nie powinna budzić niepokoju, lecz raczej zachęcać do lepszego poznania tego fascynującego zwierzęcia.

Źródło: hub.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)