Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie z bliskiego spotkania. Jedyny taki wąż w Polsce

Spotkanie jadowitej żmii zygzakowatej w lesie w maju jest dużo bardziej prawdopodobne niż w innych miesiącach. Związane jest to z przypadającym na maj okresem godowym gadów i ich wzmożoną aktywnością. Lasy Państwowe w mediach społecznościowych apelują, aby nie panikować i podpowiadają, jak odróżnić żmiję od zaskrońca.

Taki gatunek węża w Polsce jest tylko jedenTaki gatunek węża w Polsce jest tylko jedenŹródło: Adobe Stock, fot: Stanislav Stefanov
d2ozb2p
d2ozb2p

Lasy Państwowe niemalże każdego dnia dzielą się w mediach społecznościowych wyjątkowymi fotografiami lub materiałami wideo z otaczającego nas świata flory i fauny. Kilka dni temu Nadleśnictwo Baligród opublikowało nagranie z bliskiego spotkania z wyjątkowym polskim wężem.

Jedyny taki gatunek w Polsce

Lasy Państwowe w swoim wpisie zwróciły uwagę na jedną ważną cechę żmii zygzakowatej, która może pomóc w odróżnieniu jej od innych węży. "Żmija zygzakowata to jedyny gatunek węża w Polsce, który posiada pionową źrenicę" - edukują w swoich mediach społecznościowych. "Pozostałe gatunki posiadają źrenice okrągłe" - dodają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

d2ozb2p

"Wybrała dobre miejsce do podziwiania jej wyglądu", "Wolałabym jej na swojej drodze nie spotkać, mimo że jest piękna. Wystarczy mi filmik", "Ładna, ale sama myśl o bliższym spotkaniu przeraża" - czytamy w komentarzach internautów.

Lasy Państwowe apelują

Żmija zygzakowata jest jedynym w naszym kraju jadowitym wężem. Mimo to Lasy Państwowe apelują, aby nie panikować. "W razie spotkania żmii zachowajcie spokój i po prostu omińcie ją szerokim łukiem (gonić nie będzie)" - czytamy w poście udostępnionym na Facebooku.

Panika turystów, którzy spotykają na swojej drodze węże, z reguły wynika z braku wiedzy na temat tego, jak odróżnić jadowitą żmiję od niegroźnego zaskrońca. O tym leśnicy pisali w innym wpisie.

d2ozb2p

"Wiemy, że spotkania z wężami zwykle wiążą się z silnymi emocjami ale... wystarczy tylko spojrzeć na głowę i zapamiętać. Zaskroniec ma za skroniami żółte, wyraźnie oddzielone plamy. I wszystko jasne! Co zupełnie nie zmienia faktu, że wszystkie nasze węże podlegają ochronie i należy im się szacunek" - czytamy w mediach społecznościowych.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj