Leśnicy pokazali nagranie z bliskiego spotkania. Jedyny taki wąż w Polsce
Spotkanie jadowitej żmii zygzakowatej w lesie w maju jest dużo bardziej prawdopodobne niż w innych miesiącach. Związane jest to z przypadającym na maj okresem godowym gadów i ich wzmożoną aktywnością. Lasy Państwowe w mediach społecznościowych apelują, aby nie panikować i podpowiadają, jak odróżnić żmiję od zaskrońca.
Lasy Państwowe niemalże każdego dnia dzielą się w mediach społecznościowych wyjątkowymi fotografiami lub materiałami wideo z otaczającego nas świata flory i fauny. Kilka dni temu Nadleśnictwo Baligród opublikowało nagranie z bliskiego spotkania z wyjątkowym polskim wężem.
Jedyny taki gatunek w Polsce
Lasy Państwowe w swoim wpisie zwróciły uwagę na jedną ważną cechę żmii zygzakowatej, która może pomóc w odróżnieniu jej od innych węży. "Żmija zygzakowata to jedyny gatunek węża w Polsce, który posiada pionową źrenicę" - edukują w swoich mediach społecznościowych. "Pozostałe gatunki posiadają źrenice okrągłe" - dodają.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej
"Wybrała dobre miejsce do podziwiania jej wyglądu", "Wolałabym jej na swojej drodze nie spotkać, mimo że jest piękna. Wystarczy mi filmik", "Ładna, ale sama myśl o bliższym spotkaniu przeraża" - czytamy w komentarzach internautów.
Lasy Państwowe apelują
Żmija zygzakowata jest jedynym w naszym kraju jadowitym wężem. Mimo to Lasy Państwowe apelują, aby nie panikować. "W razie spotkania żmii zachowajcie spokój i po prostu omińcie ją szerokim łukiem (gonić nie będzie)" - czytamy w poście udostępnionym na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Panika turystów, którzy spotykają na swojej drodze węże, z reguły wynika z braku wiedzy na temat tego, jak odróżnić jadowitą żmiję od niegroźnego zaskrońca. O tym leśnicy pisali w innym wpisie.
"Wiemy, że spotkania z wężami zwykle wiążą się z silnymi emocjami ale... wystarczy tylko spojrzeć na głowę i zapamiętać. Zaskroniec ma za skroniami żółte, wyraźnie oddzielone plamy. I wszystko jasne! Co zupełnie nie zmienia faktu, że wszystkie nasze węże podlegają ochronie i należy im się szacunek" - czytamy w mediach społecznościowych.
Źródło: Lasy Państwowe