Kanada wprowadza paszporty szczepionkowe. Co z turystami?

Wszyscy zaszczepieni Kanadyjczycy będą mogli ubiegać się o paszport szczepionkowy, który zostanie wprowadzony już za kilka tygodni. Wiąże się to z wieloma udogodnieniami dla obywateli.

Kanada dołącza do krajów, które korzystają z paszportów szczepionkowych
Kanada dołącza do krajów, które korzystają z paszportów szczepionkowych
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | [[User:Wilfredor]]

18.08.2021 11:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kanadyjskie władze zniosły w lipcu niektóre obostrzenia, natomiast kraj nadal jest zamknięty dla zagranicznych turystów. Do kraju mogą wjeżdżać osoby z prawem do stałego pobytu oraz zaszczepieni Kanadyjczycy, których nie obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna.

Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się tych, którzy przyjęli dwie dawki preparatu: Pfizer, Moderna lub Astra Zeneca. Szczepionki firmy Johnson & Johnson nie zostały zaakceptowane przez państwo ze względu na podejrzenia co do jej skuteczności.

Pierwsza prowincja Kanady z paszportami

Jako pierwsze, decyzję o wprowadzeniu paszportów szczepionkowych wyraziły władze prowincji Quebec, zarządzanej przez Francoisa Legault, który poinformował, że mogą one pojawić się już we wrześniu.

Dodał również, iż osoby niezaszczepione nie będą uprawnione do korzystania z siłowni czy do brania udziału w aktywnościach wymagających przebywania w grupie.

Mniej ograniczeń dla zaszczepionych obywateli

Federalny gabinet rozpoczął już rozmowy z władzami kanadyjskich prowincji. Minister Spraw Wewnętrzych, Dominic LeBlanc zapewnił, że paszport będzie przepustką do miejsc, w których obowiązują ograniczenia. Obywatele będę mogli wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju po okazaniu dokumentu, który wydawany będzie zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Kto może wjechać do Kanady?

Kanada jednak wciąż jest zamknięta na zagranicznych turystów. Do kraju można wjechać pod ściśle określonymi warunkami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zaznacza, że wstęp do Kanady mają: obcokrajowcy, których najbliższa lub dalsza rodzina posiada obywatelstwo kanadyjskie lub status stałego rezydenta; osoby posiadające pozwolenie wydane przez Kanadyjską Agencję Zdrowia Publicznego (Public Health Agency of Canada, PHAC), i udają się do Kanady w celu wsparcia osoby poważnie chorej; zawodnicy sportowi biorący udział w zawodach międzynarodowych; pracownicy sezonowi oraz studenci posiadający odpowiednie pozwolenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także