MiastaKarpacz - czy może stać się konkurencją dla Zakopanego?

Karpacz - czy może stać się konkurencją dla Zakopanego?

Karpacz - czy może stać się konkurencją dla Zakopanego?
Źródło zdjęć: © JanHetman/Shutterstock.com

Karpacz to jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w naszym kraju. Zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy, przyjeżdżają do tego miasta, przepięknie położonego u stóp Karkonoszy, o każdej porze roku. Do jego największych atrakcji należy Świątynia Wang, jednak to nie jedyne, co oferuje przyjezdnym. Czy ten położony u stóp Śnieżki kurort może być konkurencją dla najpopularniejszego w polskich górach Zakopanego?

Karpacz to jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w naszym kraju. Zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy, przyjeżdżają do tego przepięknie położonego miasta o każdej porze roku. Do jego największych atrakcji należy Świątynia Wang, jednak to nie jedyne, co oferuje przyjezdnym. Czy ten leżący pod Śnieżką kurort może być konkurencją dla najpopularniejszego w polskich górach Zakopanego?

Już w XII wieku była tu osada poszukiwaczy złota. Pierwsze pisane wzmianki Karpaczu można znaleźć w _ Księgach Walońskich _ z końca XIV wieku. Turystyczna popularność miejscowości rozpoczęła się już w XVII w., kiedy to po wybudowaniu kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, znalazła się ona na trasie tzw. turystyki pielgrzymkowej. Natomiast od połowy XIX w., kiedy to pojawił się w miasteczku norweski kościółek z drewna, odnotowano wzmożony napływ turystów. Zaczęły powstawać hotele, zajazdy i gospody. Tuż przed I wojną światową ok. 1 tys. miejsc noclegowych było rozmieszczonych w 12 hotelach i 54 pensjonatach.

udm/at

1 / 7

Karpacz - moc atrakcji

Obraz
© Kamila i Wojtek Cyganek/Shutterstock.com

Nad leżącym w dolinie rzeki Łomnicy Karpaczem góruje najwyższa góra Karkonoszy - Śnieżka (według źródeł polskich 1602 m n.p.m.), której polska część znajduje się w granicach miasta. Jest ośrodkiem narciarskim oraz bardzo popularnym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i krajobrazowej. Jednak poza wspaniałymi górami i wytyczonymi w nich trasami, samo miasteczko może również pochwalić się kilkoma atrakcjami. Na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisano m.in. część miasta z przełomu XIX i XX w., kościół Nawiedzenia NMP z 1910 r., kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1908 r., dawny dworzec kolejowy z wiatą peronową, w którym znajduje się Muzeum Zabawek, zespół kościoła "Wang", schroniska "Samotnia" nad Małym Stawem z 1922 r. oraz "Strzecha Akademicka" z 1907 r. czy kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce.

2 / 7

Karpacz - Świątynia Wang

Obraz
© Pawel Bulejak/Shutterstock.com

Kościół Wang, którego historia sięga przełomu XII i XIII wieku, został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego. Stanowi on bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej, gdyż zbudowano go na wzór łodzi Wikingów, bez użycia gwoździ, tylko za pomocą drewnianych kołków i zaciosów. Z około 1000 postawionych budowli, po dzień dzisiejszy zachowało się ich 31 w Norwegii oraz jedna w Karpaczu Górnym. Obiekt rozebrany na części i spakowany w skrzynie przywieziono do Karpacza wiosną 1842 roku. Miał on służyć ewangelikom mieszkającym w okolicy. Świątynia Wang to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce i jedyny zbudowany przez Wikingów!

3 / 7

Karpacz - Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Obraz
© craftsoft - Fotolia.com

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym. Co roku w dniu św. Wawrzyńca (10 sierpnia) na wysokości 1602 m n.p.m. odbywa się uroczysta msza św. Budowę świątyni rozpoczęto w 1665 roku. Budynek ma formę rotundy o wysokości 14 m, postawionej na planie koła o średnicy ok. 7 m z dostawionym kwadratowym przedsionkiem. Wygląd budowli przez ponad 300 lat nie uległ większej zmianie.

4 / 7

Karpacz - Śnieżka

Obraz
© Dariush M/Shutterstock.com

Karkonosze znajdują się w cieniu Tatr i Bieszczadów, choć tutejsze krajobrazy należą do najbardziej malowniczych w kraju. Położone na południowy-wschód od Gór Izerskich, wpisane są na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO. Ich najwyższy szczyt to Śnieżka, która należy do Korony Europy i pod względem panujących tu warunków stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce. Można ją zobaczyć z większości pensjonatów w Karpaczu, podobnie jak Giewont w Zakopanem. Widoczność ze szczytu przekracza 200 km, jednak żeby podziwiać panoramę okolicy, potrzeba sporo szczęścia, ponieważ Śnieżka ponad 300 dni w roku schowana jest w chmurach. Była atrakcją turystyczną już w XVI wieku, kiedy to wspinali się na nią liczni kuracjusze z pobliskich Cieplic Zdroju.

Dowiedz się więcej o Śnieżce

5 / 7

Karpacz - to warto zobaczyć na szlaku

Obraz
© Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Śnieżne Kotły *
Położone są w zachodniej części *
Karkonoszy
, między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.) i stanowią wymarzony punkt widokowy. Przy dobrej widoczności widać stąd panoramę Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Kaczawskich czy Rudaw Janowickich. Na dnie kotłów znajduje się osiem bezodpływowych jeziorek, nazywanych Śnieżnymi Stawkami. W ich wodach żyje traszka górska. Dnem Śnieżnych Kotłów biegną 2 szlaki turystyczne (czerwony i zielony).

*Pielgrzymy *
Jest to położona we wschodniej części Śląskiego Grzbietu, na wysokości 1204 m n.p.m., formacja skał, składająca się z trzech potężnych grup oraz wielu pojedynczych kamieni. Licznie występujące tu zjawiska geologiczne i geomorfologiczne spowodowały powstanie przez tysiące lat wyjątkowego krajobrazu. Umiejscowione wśród karkonoskiej roślinności robią niepowtarzalne wrażenie.

6 / 7

Karpacz - anomalia grwaitacji

Obraz
© wikipedia.org by SkywalkerPL, licencja CC 3.0

Na ul. Strażackiej w Karpaczu Górnym znajduje się miejsce, w którym można obserwować niecodzienne zjawisko. Polega ono na tym, że patrząc na obiekty koliste i ciecze w tym miejscu ma się wrażenie, że *samodzielnie przemieszczają się w górę *po szosie. W rzeczywistości jest to efekt złudzenia optycznego. W tym miejscu szosa obniża się po zboczu doliny, mimo tego, że prowadzi w górę rzeki. Są jednak tacy, którzy wierzą, iż w tym miejscu przyciąganie ziemskie jest o 4 proc. słabsze.

7 / 7

Karpacz - idealny na zimę

Obraz
© Piotr Krzaczkowski www.sniezka.karpacz.pl

Karpacz posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji o tej porze roku. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem lub chcesz zabrać dzieci na sanki blisko miejsca zakwaterowania, umożliwia to kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta. Przy wszystkich znajdują się wyciągi i wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Większość z nich dysponuje sztucznym naśnieżaniem, a dzięki oświetleniu są czynne do późnych godzin wieczornych. Bardziej wymagającym narciarzom polecamy Kompleks Narciarski "Śnieżka". Na trzech z nich działa system sztucznego dośnieżania.

W Karpaczu można też wybrać się na jedno z lodowisk czy pozjeżdżać na pontonach (tzw. snowtubing). Natomiast uprawiających narciarstwo biegowe z pewnością usatysfakcjonuje przepięknie położony szlak, który jest regularnie ratrakowany i przygotowywany do biegania stylem klasycznym i łyżwowym. Również na Równi pod Śnieżką (ok. 1400 m n.p.m.) znajduje się ponad 13 kilometrów najwyżej położonych w Polsce szlaków do uprawiania tej aktywności. Wiodą one od schroniska "Dom Śląski" przez czeską Lucni Boude i szczyt Pod Małym Szyszakiem.

udm/at

śnieżkakarkonoszekarpacz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)