Katar. Ambasada. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Katar oferuje turystykę z najwyższej półki i nastawiony jest na zawrotnie bogatą klientelę, na którą czekają luksusowe hotele. Czy potrzebna jest wiza? Jaki język obowiązuje w tym kraju? Jaka waluta? I gdzie mieści się ambasada? Publikujemy informacje praktyczne.

_ Stolica: Doha Waluta: rial katarski (QAR) 1 USD = 3,65 QAR (stały kurs) Język urzędowy: arabski Inne języki: angielsk _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy podlegają obo­wiązkowi wizowemu. Promesę wizy należy uzyskać jeszcze przed przyjazdem. W roli sponsora może występować instytucja (firma, hotel) lub osoba prywatna (obywatel Kataru, cudzoziemiec mający wystarczające środki utrzymania i wizę pobytową z pra­wem do pracy). Paszport osoby ubiegającej się o wizę powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Każda osoba wjeżdżająca na terytorium Kataru – także dzieci towarzyszące w podróży rodzicom – muszą mieć własny dokument paszpor­towy. Osoby małoletnie, których dane są wpisane do paszportu rodzica, nie mogą na tej podstawie przekraczać granicy Kataru. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości otrzymania wizy przez obywateli RP można uzyskać w Ambasadach Ka­taru w Moskwie (tel. 007095 2301577) i Berlinie (tel. 0049 30862060), a także w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Do­ha (www.moi.gov.qa/English/index.htm)
. Planuje się otwarcie Amba­sady Państwa Katar w Warszawie.

PRZEPISY CELNE
Zabroniony jest przywóz alkoholu (także ku­pio­nego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i por­no­grafii. Osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Obszar Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich to odsalana i uzdatniana do picia woda morska. Zale­cane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.

W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego to ok. 100 QAR, u specjalisty od 200 QAR. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą starać się o tzw. kartę zdrowia (Health Card), upoważniającą do korzystania z publicznej służby zdrowia.

BEZPIECZEŃSTWO
Katar należy do krajów o najniższym w świe­cie wskaźniku przestępczości.

RELIGIA I OBYCZAJE
W Katarze, tak jak w pozostałych krajach Zatoki Perskiej, obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Normy obyczajowe liberalizują się powoli, jednak należy zdawać sobie sprawę z odmienności kulturowej. Warto zachować powściągliwość w zachowaniu i unikać odzieży nadmiernie odsłaniającej ciało. Zasada ta dotyczy zarówno ko­biet, jak i mężczyzn. Poza specjalnymi miejscami, jak np. baseny hotelowe, niewskazane są głębokie dekolty, bluzki na cienkich ramiączkach, spódnice mini, szorty. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich. W okresie ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Dniami wolnymi od pracy są w urzędach administracji publicznej piątek i sobota.
• W Katarze można kupić alkohol w wyznaczonym sklepie, pod warunkiem uprzedniego uzyskania licencji. Zezwolenie nie jest wymagane w przypadku konsumpcji alkoholu w hotelach, klubach czy pubach. Uwaga: Stwierdzenie spożycia alkoholu u osoby uczestniczącej w wypadku samochodowym naj­częściej równoznaczne jest z obciążeniem jej odpowiedzial­no­ścią prawną, finansową i karną.
Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronie internetowej: www.mofa.gov.qa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)