Kilimandżaro - trekking dla wytrwałych
Kilimandżaro (Tanzania) to najwyższa góra Afryki, która wznosi się na 5895 m n.p.m., dzięki czemu na jej szczycie spoczywa lodowiec i wieczne śniegi. Nie wpływa na nie nawet położenie w sercu gorącego równikowego klimatu. Aby zdobyć Kilimandżaro nie trzeba być alpinistą. To wymagający trekking i olbrzymie wyzwanie, ale takie wycieczki są coraz bardziej popularne.
22.08.2016 | aktual.: 22.08.2016 14:18
*Kilimandżaro (Tanzania)
to najwyższa góra Afryki, która wznosi się na 5895 m n.p.m., dzięki czemu na jej szczycie spoczywa lodowiec i wieczne śniegi. Nie wpływa na nie nawet położenie w sercu gorącego równikowego klimatu. Aby zdobyć Kilimandżaro nie trzeba być alpinistą. To wymagający trekking i olbrzymie wyzwanie, ale takie wycieczki są coraz bardziej popularne. *
Wulkan po raz pierwszy zdobyto w 1889 roku. Wiek lodowca, znajdującego się na szczycie góry, obliczono na 12 tys. lat.
Zanim podejmiemy decyzję o trekkingu na Kilimandżaro, przede wszystkim należy zapytać siebie, po co tam wchodzimy i czy na pewno właśnie tego chcemy. Nie można poddawać się opiniom innych i słuchać zdań typu: "Poradzicie sobie. Wie pan ile osób tam dziennie wchodzi? To jest pestka." Otóż nie jest. Według statystyk do Uhuru Peak - najwyższego punktu na krawędzi centralnego wulkanu, dociera zaledwie 25 proc. uczestników wszystkich wypraw. Dlaczego tak się dzieje? Kilimandżaro to najwyższa na świecie góra dostępna dla osób niedoświadczonych we wspinaczce wysokogórskiej. Samo wejście nie jest trudne, nie wymaga też żadnego specjalistycznego sprzętu. Jednak warunki atmosferyczne, głównie zimno i duże rozrzedzenie powietrza, które może spowodować wystąpienie choroby wysokościowej, stanowią nie lada wyzwanie dla organizmu. Zdobycie wiecznych śniegów wiąże się też z dużym wysiłkiem. Należy pamiętać, że cała wyprawa trwa 5 dni, podczas których do pokonania na własnych nogach jest przynajmniej 80 km.
Zatem mimo największych chęci, trudno będzie ją ukończyć, jeśli od lat spędzamy większość czasu za biurkiem i w samochodzie.
Jak się przygotować?
Z pewnością każdy wspinający się turysta powinien mieć ze sobą podstawowe środki pierwszej pomocy (oprócz, najlepiej wspólnej, większej apteczki w bagażu głównym) i dużo zdrowego rozsądku. Buty to najważniejszy element wyposażenia. Należy je dobrać bardzo dokładnie, z uwzględnieniem komfortu i funkcji jakie mają spełniać. Najlepiej wybrać buty wykonane z materiałów oddychających i nieprzemakalnych. Nie powinna nas również zwieść temperatura panująca u stóp Kilimandżaro. Tropiki wraz z wysokością zamieniają się w przenikające całe ciało zimno. W wyposażeniu muszą się więc znaleźć: wielofunkcyjna kurtka, czapka i rękawiczki oraz lekki i ciepły śpiwór.
Ile to kosztuje?
W ofercie biur podróży znajdują się wycieczki objazdowe łączące np. urlop w Tanzanii i Kenii wraz ze wspinaczką na Kilimandżaro lub zwiedzaniem okolicy góry. W opcji last minute kosztują ok. 9000 zł i trwają 10 dni. Widoki są niesamowite, a na miejscu spotkać można dzikie zwierzęta.
Globetroter/udm/ik/ir