Trwa ładowanie...

Klasztor na Zatoce Gdańskiej. Śmiały projekt zdobył główną nagrodę

Stowarzyszenie Architektów Polskich zorganizowało konkurs na najlepsze prace dyplomowe. Główna nagroda trafiła do absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Zaprezentował projekt klasztoru na pozostałościach po torpedowni, położonej na Zatoce Gdańskiej.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"Źródło: Politechnika Wrocławska, fot: Paweł Lisiak
d4eetxn
d4eetxn

Będąc na plaży na Babich Dołach, najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Gdyni, nie trudno zauważyć nietypowego obiektu, oddalonego kilkaset metrów od brzegu. To dawna hala montażowa torped wraz z urządzeniami do próbnych strzelań. Już wielokrotnie dyskutowano, co zrobić z tym zbudowanym w 1942 r. przez nazistów obiektem. Jeden z pomysłów podsunął niedawno Paweł Lisiak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"
Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"

Świątynia na Babich Dołach?

Lisiak stworzył projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów". Członkowie tego zakonu już wielokrotnie w historii zajmowali opuszczone obiekty, przekształcając je w świątynie. Dlaczego by więc nie powtórzyć tej idei w dawnej nazistowskiej torpedowni na Zatoce Gdańskiej? Zwłaszcza że takie odcięcie od lądu pozwoliłoby duchownym na kontemplację i modlitwę.

d4eetxn

- Współczesna rehabilitacja opuszczonego klasztoru na monaster odnosi się bezpośrednio do średniowiecznej formuły, w której mnisi transformowali opuszczone miejsce, nadając mu nową formę i wnosząc w nie nowe życie. Autor w sposób odpowiedzialny ubiera brutalny i zdegradowany technicznie obiekt w nowe życie zakonne, skromne i surowe, lecz niepozbawione wrażliwości i wyczucia, dające wytchnienie, ale i skupienie tak potrzebne podczas medytacji - napisało w uzasadnieniu konkursowe jury ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów" Politechnika Wrocławska
Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"Źródło: Politechnika Wrocławska

Co ciekawe, klasztor, według założeń młodego architekta, miałby zostać zbudowany z plastikowych pustaków. Koncepcja jest o tyle ciekawsza, że budulec ten byłby wytwarzany na miejscu przez samych zakonników. Plastik mieliby wyławiać z morza lub zbierać z plaży. W ten sposób projektant nawiązał do tradycji zakonu, którego członkowie trudnili się pracą już w średniowieczu.

Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów Politechnika Wrocławska
Projekt o nazwie "Laudato si': klasztor oo. Franciszkanów"Źródło: Politechnika Wrocławska

- Transformowana przestrzeń nie jest jedynie inwencją architektoniczną. Transformacją autor obejmuje również historię tego miejsca, ale i otoczenie krajobraz. Wynoszone na brzeg odpady, zbierane przez zakonników, mają być następnie przetwarzane na prefabrykowane materiały budowlane. To również swoista transformacja średniowiecznej pracy zakonnej. Nowe okoliczności, nowe wyzwania, a stale pierwotna formuła zakonna – napisało w uzasadnieniu konkursowe jury ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tak dziś wygląda dawna torpedownia na Zatoce Gdańskiej Getty Images
Tak dziś wygląda dawna torpedownia na Zatoce GdańskiejŹródło: Getty Images

Jak informuje magazyn WhiteMAD, swoją pracę dyplomową Paweł Lisiak opracował pod opieką dr inż. arch. Tomasza Głowackiego. Projekt powstał na Politechnice Wrocławskiej i pokonał 25 prac dyplomowych studentów z całej Polski.

d4eetxn

Źródło: WhiteMAD

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4eetxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eetxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj