Klimat
Czarnogóra jest również bardzo zróżnicowana pod względem klimatycznym. Kontrasty w rzeźbie terenu i w wysokościach sprawiają, że w miejscach nieznacznie od siebie oddalonych pogoda może być skrajnie odmienna: podczas gdy nad morzem jest upalnie i słonecznie, to w Durmitorze może padać śnieg.
16.06.2008 | aktual.: 26.10.2016 15:32
Na obszarze Czarnogóry panuje zarówno klimat śródziemnomorski (Primorje, Jezioro Szkoderskie, dolina Zety, gdzie bardzo rzadko temperatura spada poniżej zera), jak i zimny klimat alpejski. Na Primorju średnia temperatura w styczniu wynosi 8°C, a w lipcu 26°C. Natomiast w górach Orjen, w miejscowości Crkvice, stwierdzono największe w Europie roczne opady (ponad 5000 mm). Ulewne deszcze występują tutaj od października do maja. W Kotorze, który leży nieco ponad 40 km dalej, opady są o ponad połowę mniejsze. Średnie opady na Primorju wynoszą 1500 mm.
Na obszarze wysokogórskim przeważa klimat alpejski (górski). Zimy są tam długie i mroźne, a śnieg zasypuje ludzkie siedziby, odcinając je od świata. Na obszarze krasu na ogół panuje nieco łagodniejsza odmiana klimatu górskiego, z ostrą zimą i krótkim, ale gorącym latem.
_ Źródło: Bezdroża _