Klisze pamięci - obejrzyj górnośląskie świątynie online

Klisze pamięci - obejrzyj górnośląskie świątynie online
Źródło zdjęć: © kliszepamieci.pl
Ilona Raczyńska

Przedwojenne fotografie świątyń udostępniło w internecie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – jedna z największych instytucji muzealnych w tym rejonie Polski. W ramach projektu "Klisze pamięci – śladem górnośląskiego sacrum" zdigitalizowano i opublikowano prawie 200 z 1,6 tys. takich zdjęć.

Fotografie przedstawiają górnośląskie obiekty sakralne, ich wyposażenie (m.in. figury, kielichy, monstrancje, ławki) oraz życie wspólnot parafialnych. Projekt, dofinansowany przez MKiDN, obejmuje analizę, digitalizację i udostępnienie archiwalnych fotografii z lat 1900-1939, które zachowały się w postaci ok. 1,6 tys. szklanych klisz. Na stronie www.kliszepamieci.pl dostępnych jest już ponad 170 fotografii, wcześniej poddanych konserwacji i cyfryzacji. Zobaczcie kilka z nich.
Zobacz też: Zamek w Pszczynie - śląski Wersal

1 / 6

Kościół p.w. św. Trójcy w Palowicach

Obraz
© kliszepamieci.pl

Obiekt oryginalnie wzniesiony w 1606 r. w Leszczynach (powiat rybnicki), w 1981 r. przeniesiono do Palowic. Kościół drewniany, jednonawowy, o konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami, z wieżą i sygnaturką.

2 / 6

Figury z kościoła p.w. św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym

Obraz
© kliszepamieci.pl

Drewniany kościół p.w. św. Marcina w Międzyrzeczu Górnym (powiat bielski) wzniesiony został w 1522 r. W jego wnętrzu znajdowały sie przeróżne i bardzo oryginalne figury. Spłonął w 1993 r.

3 / 6

Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie

Obraz
© kliszepamieci.pl

Wnętrze kościoła, ołtarz w południowym ramieniu transeptu kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Boronowie (powiat lubliniecki) zachwyca przepychem. Drewniany obiekt wzniesiono w 1611 r. na planie krzyża greckiego.

4 / 6

Ambona kościoła p.w. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach

Obraz
© kliszepamieci.pl

Kościół p.w. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach wzniesiony został w końcu XIII w., był później przebudowywany: po pożarze w latach 1673-1710 i po zniszczeniach wojennych w latach 1946-1948 (z usunięciem neogotyckich przekształceń). Kościół murowany, trójnawowy, halowy, o sklepieniach krzyżowo-żebrowych, z wieżą. Od północy do prezbiterium przylega kaplica Linków na rzucie elipsy, nakryta kopułą.

5 / 6

Sklepienie prezbiterium kościoła p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Starym Bielsku

Obraz
© kliszepamieci.pl

Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Starym Bielsku (obecnie dzielnica Bielska Białej) wzniesiony został w drugiej połowie XV w. Kościół murowany, jednonawowy, opięty jednouskokowymi szkarpami, z wieżą.

6 / 6

Kościół p.w. św. Marcina w Cieszowej

Obraz
© kliszepamieci.pl

Drewniany kościół p.w. św. Marcina w Cieszowej (powiat lubliniecki) wzniesiony został w 1751 r.

Źródło artykułu:WP Turystyka
polskaśląskkościoły

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)