EgzotykaKolejna chińska uczelnia otwiera studia polonistyczne. Powodem jest coraz większe zainteresowanie naszym krajem

Kolejna chińska uczelnia otwiera studia polonistyczne. Powodem jest coraz większe zainteresowanie naszym krajem

Na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych otwarto w środę 11 października katedrę polonistyki. Jest to czwarta uczelnia w Chinach, która oferuje zajęcia filologii polskiej. Będą na nie uczęszczać wybitnie zdolni studenci.

Kolejna chińska uczelnia otwiera studia polonistyczne. Powodem jest coraz większe zainteresowanie naszym krajem
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Szanghaju mają okazję studiować na kierunku filologia polska. W tym roku naukę rozpoczęło 9 kobiet i 4 mężczyzn. Szefowa nowego kierunku, Qian Qin chwali się, że studenci uczący się polskiego na SUSM należą do najlepszych w Chinach. By skończyć kierunek, przyszli poloniści będą musieli w ciągu 4 lat studiów licencjackich dobrze poznać język i kulturę naszego kraju oraz napisać pracę po polsku.

Otwarcie katedry polonistyki na jednej z najlepszych szkół językowych w Chinach jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie Polską, m.in. w kontekście wymiany akademickiej. O stworzenie placówki zabiegano od dwóch lat. Do tej pory studia polonistyczne oferowały tylko uczelnie w Pekinie i Harbinie na północy oraz w Kantonie na południu Chin.

Jednym z najważniejszych powodów uruchomienia katedry jest lansowana przez władze w Pekinie globalna inicjatywa Pasa i Szlaku, w której uczestniczy również Polska. Koncepcja Pasa i Szlaku to sztandarowa kampania prezydenta Xi Jinpinga. Zakłada utworzenie sieci morskich i lądowych korytarzy transportowych pomiędzy Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki w celu ożywienia handlu międzynarodowego i światowej gospodarki. W maju br. Xi zadeklarował, że przeznaczy 124 mld dolarów na projekty w ramach tej inicjatywy.

Obraz
© Szanghajski Uniwersytect Studiów Międzynarodowych / Wikimedia CC BY SA 3.0

Dlaczego studenci wybrali taki, a nie inny kierunek studiów? "Wybrałam polski, gdyż Polska jest pięknym i historycznym krajem. Wierzę, że nauka tego języka ma znaczenie" - tłumaczy Ma Qinqin. "Początkowo wybrałam język polski tylko z powodu Pasa i Szlaku, ale teraz całkowicie się w nim zakochałam!” - wyjaśniła z kolei studentka przedstawiająca się jako Jadzia, która w przyszłości chce zostać dyplomatą lub tłumaczem.

Prócz inicjatywy Pasa i Szlaku studenci wymieniali chęć robienia w życiu czegoś niezwykłego, nauki mniej popularnego języka obcego i możliwości wyjazdów zagranicznych. "Polska architektura i krajobraz o europejskiej specyfice fascynują mnie. Wybór języka polskiego oznacza, że będę miała więcej okazji do poszerzenia swoich międzynarodowych horyzontów w Polsce" - napisała Joanna.

Obraz
© Chińscy studenci / Shutterstock.com

Studenci odwiedzą Polskę

Szanghajski uniwersytet planuje wysyłać studentów polonistyki na wymiany na trzy polskie uczelnie, z którymi nawiązał współpracę: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

We wtorek 10 października rozpoczął się tydzień kultury polskiej, zorganizowany wspólnie przez SUSM i konsulat RP w Szanghaju. Częścią tego wydarzenia jest wystawa opowiadająca o zawiłościach polskiej mowy przygotowana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie na zamówienie MSZ. Na tydzień kultury polskiej i uroczystość otwarcia katedry polonistyki do Szanghaju przybyły delegacje z UW i UAM, które przedstawią chińskim studentom i wykładowcom oferty swych uczelni.

Zobacz też: Chińscy turyści wydają najwięcej na świecie

Źródło: PAP

uniwersytetegzotykaszanghaj

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)