Trwa ładowanie...

Kolejne polskie miasto zwiększa opłaty za parkowanie. Wzrost aż o 269 proc.

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach powiększy się, a ceny za parkowanie znacznie wzrosną. Najwięcej zapłacą turyści.

Parkowanie w Katowicach będzie teraz dużo droższeParkowanie w Katowicach będzie teraz dużo droższeŹródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d41owlt
d41owlt

Od 1 grudnia w Katowicach powstanie droższa Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. Dla mieszkańców centrum będzie tańsze niż dla katowiczan z innych dzielnic, ale wyższe ceny najbardziej odczują osoby spoza Katowic.

Ceny za parkowanie w Katowicach

Obecnie pozostawienie samochodu w płatnej strefie w Katowicach na cały dzień kosztuje 17,20 zł. Za pierwszą godzinę parkowania płaci się 3 zł, za drugą 3,6 zł, za trzecią 4,2 zł i z każdą kolejną - 3 zł. Parkowanie jest płatne w godzinach 9.00-16.30 od poniedziałku do piątku.

Po zmianach za dzień zapłacimy 42,40 zł w Strefie Płatnego Parkowania (4 zł za pierwszą godzinę, 4,80 zł za drugą, 5,60 zł za trzecią i 4 zł za kolejne). Ale naprawdę wysokie ceny czekać będą w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania, gdzie cały dzień kosztować będzie 63,60 zł (6 zł za pierwszą godzinę, 7,20 zł za drugą, 8,40 zł za trzecią i 6 zł za kolejne). To wzrost o 269 proc. w stosunku do ceny za dzień, która obowiązuje obecnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". W tym kraju poczujesz się jak w filmie. "Życie tutaj ma soundtrack"

Parkowanie do 30 minut, czyli na czas szybkiego załatwiania spraw, będzie kosztowało w SSP 2 zł, a w ŚSPP 3 zł.

d41owlt

Wyższe ceny to nie jedyna zmiana. Parkowanie będzie płatne w godzinach 7.00-17.00 od poniedziałku do piątku w SSP i od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót ustawowo wolnych od pracy) w ŚSPP.

Zniżki dla mieszkańców

Dla mieszkańców przygotowano Parkingowe Karty Mieszkańca (jeden samochód na jednego właściciela): za 10 zł miesięcznie dla osób zameldowanych w SPP i za 20 zł dla zameldowanych w ŚSPP (kwartalnie odpowiednio 25 zł i 50 zł, na pół roku 50 zł i 100 zł).

Katowiczanie mieszkający poza strefami będą mogli kupić abonamenty na SPP za 200 zł miesięcznie lub ŚSPP i SPP za 300 zł miesięcznie.

d41owlt

Wnosząc opłatę za parkowanie, trzeba będzie wprowadzić w parkomacie lub aplikacji numer tablicy rejestracyjnej. Nie będzie potrzeby wkładania bilecików parkingowych za szybę. Opłaty będą sprawdzane przez kontrolerów lub automatycznie przez dwa samochody krążące po strefach i sczytujące kamerami numery rejestracyjne zaparkowanych samochodów.

Co ważne, wzrosną stawki dodatkowe za brak opłaty za parkowanie: z obecnych 50 zł do 100 zł w SPP i 150 zł w ŚSPP w przypadku wniesienia jej do 7 dni, a do 200 zł w SPP i 300 zł w ŚSPP w razie uiszczenia opłaty po 7 dniach.

Docelowo w obu strefach mają być 8043 miejsca parkingowe, w tym w ŚSPP 2062 miejsca.

d41owlt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41owlt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41owlt