Trwa ładowanie...
d3vr0tu
01-09-2006 12:44

Kolumbia. Język, waluta, przepisy wjazdowe

Od Andów po amazońską dżunglę, od wybrzeża Pacyfiku po wybrzeże Morza Karaibskiego, od metropolii Bogota po zacofane miasteczka, Kolumbia jest krajem zdumiewającym, o uderzających kontrastach geograficznych i społecznych. Język, którym się porozumiewają mieszkańcy to hiszpański. Co jeszcze warto wiedzieć?

d3vr0tu
d3vr0tu

_ Stolica: Bogota Waluta: peso kolumbijskie (COP), 1 COP = 100 centavo; 1 USD = 1792,9 COP; 1 EUR = 2838 COP *(kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: hiszpański _ Język urzędowy: hiszpański*

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE

Rząd Republiki Kolumbii podjął de­cyzję o zniesieniu wiz dla obywateli RP od 1 maja 2008 r. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Ko­lum­bii zależy od charakteru pobytu i wynosi:
• dla turystów – 90 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 90 dni);
• dla osób uczestniczących w seminariach naukowych, kon­fe­rencjach, sympozjach, wystawach, kursach, stażach nie prze­kraczających 1 semestru akademickiego, odbywających leczenie, udających się do Kolumbii w sprawach handlowych lub w celu nawiązania współpracy gospodarczej – 180 dni;
• dla techników wykonujących usługi lub szkolenia na rzecz podmiotów państwowych lub prywatnych na podstawie stosownego zaproszenia – 30 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 15 dni lub do zakończenia wymienionych zajęć).

Charakter pobytu na terytorium Republiki Kolumbii przybywający deklarują każdorazowo – w momencie przekraczania granicy – funkcjonariuszom służb granicznych, którzy na tej podstawie określają czas pobytu i termin opuszczenia kraju, dokonując stosownego zapisu w paszporcie.

d3vr0tu

Wszelkie informacje dotyczące wjazdu do Kolumbii i pobytu cudzoziemców na jej terenie można uzyskać, kontaktując się z Wydziałem ds. Cudzoziemców Departamentu Bezpieczeństwa (DAS), którego główna siedziba znajduje się w Bogocie, Calle 100 nr 11B–27, lub z Wydziałem ds. Wiz MSZ w Bogocie (www.minrelext.gov.co)
.

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy. Uwaga: Kasy pobierające opłaty lotniskowe nie przyjmują banknotów 100-dolarowych. Nie można też ich rozmienić w kasach na lotnisku.

PRZEPISY CELNE

Cudzoziemcy mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE

W Kolumbii obowiązują wysokie kary za przestępstwa związane z przemytem narkotyków. Obecnie za przemyt kokainy w ilości od 100 g do 2000 g grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 12 lat oraz grzywna w wysokości ponad 50 tys. USD. Zwolnienie warunkowe (bez możliwości opuszczenia Kolumbii) można uzyskać po odbyciu 2/3 zasądzonego wyroku. Więzienia kolumbijskie mają bardzo złą opinię. Bez stałej pomocy finansowej i materialnej ze strony rodzin w kraju pobyt w więzieniu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia skazanego. Ze względu na brak umowy o wzajemnym wykonywaniu wyroków w sprawach karnych obywatele polscy skazani za przestępstwa narkotykowe na terenie Kolumbii nie mogą odbywać wyroków w Polsce.

d3vr0tu

MELDUNEK

Turyści korzystający z usług hoteli mają obowiązek wypełnienia formularza meldunkowego oraz okazania paszportu.

UBEZPIECZENIE

Nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Ważne są nato­miast ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Można również wykupić polisę na miejscu, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśli­wych wypadków w towarzystwach ubezpieczeniowych Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe przy wjeździe do Kolumbii, jednakże wymaga się szczepień przeciw żółtej febrze przed lotniczymi podróżami do stref tropikalnych tego kraju, tj. do departamentu Amazonas i niektórych rejonów wybrzeża Pacyfiku. Zachorowania na żółtą febrę odnotowuje się w okresie zimowym w departamentach: Magdalena, Guajira, Cesar, Atlántico, Santander i Norte Santander. Na głównych lotniskach kraju można się odpłatnie zaszczepić przeciw tej chorobie. Należy jednak pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach od jej przyjęcia.

Cudzoziemcy mogą korzystać z systemu płatnej opieki medycznej. Oferowane usługi są na dość wysokim poziomie, a koszty usług medycznych są zbliżone do obowiązujących w Polsce lub nieco wyższe. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach (niektóre punkty apteczne otwarte są przez całą dobę), jak i na wydzielonych stoiskach w niektórych sklepach spożywczych.

d3vr0tu

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Legitymując się międzyna­rodowym prawem jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypo­życzalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do pol­skich. Prowadząc samochód w Kolumbii, należy jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy odznaczają się bardzo niską kulturą jazdy. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu – nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Kolumbia ma bardzo dobrze roz­winięty system transportu publicznego i praktycznie do wszyst­kich dużych i średniej wielkości miast można dotrzeć autobusami dalekobieżnymi. Usługi te są na stosunkowo dobrym poziomie, a ceny przystępne. W rejonach górskich komunikację mogą utrud­niać osuwiska ziemi oraz lokalne podtopienia dróg. W Kolumbii nie istnieje pasażerska komunikacja kolejowa. Najbezpiecz­niej­szym środkiem transportu są samoloty. Sieć połączeń krajowych jest rozbudowana i obejmuje wszystkie stolice departamentów oraz inne ośrodki miejskie. W niektórych rejonach kraju jest to jedyny możliwy transport. Obsługiwane są także połączenia międzynarodowe oraz czarterowe. Bilety lotnicze można kupić w biurach turystycznych i na lotniskach. Najpopularniejsze środki transportu miejskiego to autobusy oraz taksówki (dwie linie metra funkcjonują jedynie w Medellin). Poza najważniejszymi arteriami Bogoty (system Transmilenio) przystanki autobusowe nie istnieją; obowiązuje zasada przystanku „na żądanie”. Za bilet
płaci się w autobusie. Na korzystanie z tzw. buset i większych autobusów w Bogocie mogą sobie pozwolić tylko najodważniejsi. W związ­ku z dużym zagrożeniem porwaniami dla okupu i napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie wyłącznie z taksówek zamawianych telefonicznie.

BEZPIECZEŃSTWO

Kolumbia należy od wielu lat do państw o największym zagrożeniu atakami terrorystycznymi oraz prze­stępczością zorganizowaną i pospolitą. Trwający od ponad 40 lat wewnętrzny konflikt zbrojny może stanowić realne zagrożenie również dla cudzoziemców. Szczególne środki ostrożności należy zachować, udając się na teren departamentów Antioquia (rejon Urabá), Norte de Santander (rejon La Gabarra), Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Obszary te są w znacznym stopniu kontrolowane przez nielegalne ugrupowania zbrojne i często stają się terenem regularnych walk z użyciem broni ciężkiej i lotnictwa. W różnych częściach kraju formacje zbrojnej party­zantki organizują zamachy terrorystyczne. Celami ataków są naj­częściej: infrastruktura przemysłowa i transportowa, posterunki policji, centra handlowe, restauracje, gmachy administracji publicz­nej, banki itp. Organizacje terrorystyczne i zorga­nizo­wane grupy przestępcze praktykują porwania dla okupu na głównych
szlakach komunikacyjnych kraju. Ofiarami są często pasażerowie autobusów dalekobieżnych. W okresach świątecz­nych wybrane szlaki komunikacyjne są specjalnie chronione przez zmotoryzowane oddziały policji i wojska, co ma poprawiać bezpieczeństwo podróży. Szczegółowe informacje o przebiegu tego typu tras można uzyskać na stronie internetowej kolum­bijskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Turystyki: www.mincomercio.gov.co (dział zatytułowany Vive Colombia – Viaja por Ella). Zagrożenie atakami terrorystycznymi, także z wykorzystaniem samochodów-pułapek, występuje w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Bogota, Cali, Medellin, Ibagué, Monteria, Valledupar, Quibdo i Cúcuta. Małe i średnie ośrodki miejskie są często areną walk z użyciem broni palnej, prowa­dzo­nych przez zwalczające się zorganizowane grupy przestępcze, a ich ofiarami bywają przypadkowi przechodnie. Obecnie zagrożenie to występuje głównie w miastach departamentu Valle. Z powodu stałego zagrożenia aktami
terroru służby policyjne stosują na szeroką skalę różnego typu działania prewencyjne, w tym kontrole pojazdów oraz rewizje osób i bagażu przy wchodzeniu na teren centrów handlowych, restauracji, lotnisk, dworców autobusowych itp.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Turyści powinni szczególnie uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach, przy bankomatach i w centrach handlowych. Zdarzają się przypadki (głównie w zabytkowych rejonach Bogoty i Cartageny) okradania turystów przez osoby nie umundurowane, podszywające się pod funkcjonariuszy policji oraz służb antynarkotykowych. Wówczas należy bezzwłocznie zwrócić się o pomoc do tzw. policji turystycznej, która patroluje zabytkowe rejony miast, lub do najbliższego posterunku policji (CAI). Nie należy nosić przy sobie znacznych kwot pieniędzy ani biżuterii. Szczególną ostrożność trzeba zachować w trakcie odpraw celnych i paszportowych na międzynarodowych lotniskach.

d3vr0tu

PRZYDATNE INFORMACJE:

• Praktycznie nie istnieje baza kempingowa.
• Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (bardzo wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
• Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kre­dytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z banko­matów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, gale­riach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
• Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
• Różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi zimą mi­nus 6 a latem minus 7 godzin.

d3vr0tu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vr0tu