Koniec rykowiska nie oznacza ciszy w lasach. W sieci pojawiło się nagranie
Wyjątkowo ważny okres w życiu jeleni, czyli rykowisko powoli dobiega już końca, nie oznacza to jednak, że w polskich lasach będzie ciszej. Miłosne zaloty rozpoczynają właśni daniele. "Czas na nowy repertuar, czyli bekowisko" - czytamy w poście udostępnionym w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe.
Kilka tygodni temu po sieci krążyły nagrania z jeleniami w roli głównej, które rozgrywały swój coroczny godowy koncert. Teraz w polskich lasach usłyszeć można równie imponujące dźwięki, ale w wykonaniu innych zwierząt - danieli.
Bekowisko, czyli koncert danieli w polskich lasach
Lasy Państwowe udostępniły na Facebooku wideo, nagrane przez Tadeusza Baranieckiego z Nadleśnictwa Baligród. Bohaterem półminutowego filmiku jest daniel, którego głośne odgłosy odbijają się echem w polskim lesie. Wszystko dlatego, że z początkiem października rozpoczyna się czas bekowiska, czyli okresu godowego danieli.
"Odgłosy danieli wydawane w okresie godów określane są jako beczenie - stąd też nazwa bekowisko" - tłumaczą Lasy Państwowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ulubiony kraj Polaków. "W miejscu i jego klimacie można się zakochać"
Krótkie wideo przypadło internautom do gustu. "Piękny dorodny daniel super pobekuje", "Wspaniały filmik", "Przyszedł czas i na miłosne zaloty u danieli. Piękny czas, jesień złoci" - czytamy w komentarzach.
Daniele
Daniel zwyczajny to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych pochodzący z Azji Mniejszej. W Polsce pojawił się już w XIII wieku i w głównej mierze był hodowany w parkach. W późniejszych czasach zwierzęta zaczęły uciekać bądź celowo były wypuszczane na wolność. Obecnie występuje głównie w zachodnich oraz północnych regionach naszego kraju.
W okresie godowym byki (samce) gromadzą przy sobie z reguły maksymalnie osiem łań. Zawsze dbając o nie, bronią dostępu do chmary przed innymi samcami. Byki daniela, choć są mniejsze od jeleni, potrafią być znacznie bardziej waleczne. Ze względu na specyficznie ukształtowane poroże danieli, starcia o wiele rzadziej, niż w przypadku jeleni szlachetnych, kończą się tragicznie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Lasy Państwowe podzieliły się jeszcze jedną ciekawostką, dotyczącą zachowań danieli. "Na początku rui byki tworzą w ziemi specjalne wgłębienia zwane kołyskami lub też rujowiskami, do których oddają mocz i stopniowo je pogłębiają. Po pewnym czasie dołki (dodatkowo ogrzewane jesiennym słońcem) nabierają bardzo mocnego aromatu - dla ludzkiego nosa wręcz cuchną" - czytamy w poście na Facebooku.
Czytaj też: Leśnicy pokazali zdjęcia. Lepiej nie dotykać
Źródło: Lasy Państwowe/ Nadleśnictwo Baligród