Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcia. Lepiej nie dotykać

Spacerując po lesie, warto patrzeć pod nogi, bowiem zobaczyć można wyjątkowe gatunki zwierząt. Spotkanie z salamandrą plamistą jest teraz bardzo prawdopodobne, bowiem trwa ich okres godowy, który rozpoczął się w połowie września.

Salamandra plamista Salamandra plamista Źródło: Adobe Stock, fot: Christian Beneder
d4a08vr
d4a08vr

Nadleśnictwo Dębica opublikowało na swoim profilu na Facebooku zdjęcia ze spotkania z płazem. "Współtowarzyszka jesiennych wędrówek po lesie, a już w szczególności w dni z deszczem" - napisali pod fotografiami.

Piękne, ale niebezpieczne

Salamandry plamiste są jedynymi płazami w Polsce, które swój okres godowy rozpoczynają we wrześniu. Ich aktywność w tym okresie sprawia, że bez trudu można je zobaczyć w wilgotnych lasach liściastych.

Podczas spotkania z salamandrą lepiej być ostrożnym i jej nie dotykać. Wydzielane ze skóry substancje mogą spowodować problemy zdrowotne. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, którą wcześniej dotykało się salamandrę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Od lat mieszka w Kolumbii. Zdumiewające, co myślą tam o Polsce

Ustalono, że jad salamandry zawiera m.in. salamandrynę, zaliczaną do alkaloidów chinolizydynowych. Jest to jeden z nielicznych wyjątków, gdyż alkaloidy zazwyczaj występują u roślin.

d4a08vr

Salamandry

Długość tych ogoniastych płazów dochodzi do ok. 24 cm, choć czasem osiągają nawet 30 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami oraz gąsienicami. Przez pierwsze trzy miesiące żyją w wodzie. Po tym czasie, przeobrażone, zaczynają wychodzić na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po ok. trzech-czterech latach. Na wolności dożywają nawet dziesięciu lat.

Salamandry należą do zwierząt uważanych w krajach Europy Środkowej i Południowej za pospolite. W Polsce najczęściej można je spotkać w wilgotnych lasach w rejonie Karpat i Sudetów. Łatwo je zauważyć, bo ich skóra jest wilgotna, błyszcząca i charakteryzuje się wyjątkowo jaskrawym kolorem - żółte bądź pomarańczowe plamy kontrastują z czernią. W Polsce salamandry podlegają gatunkowej ochronie częściowej.

d4a08vr

Źródło: Nadleśnictwo Dębica

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj