Trwa ładowanie...

Kontrole na granicy z Niemcami. Dotyczą również Polski

Niemcy rozpoczęły stacjonarne kontrole na wschodnich granicach kraju. Policja będzie weryfikowała osoby wjeżdżające z Czech, Polski oraz Szwajcarii. - Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć nielegalny przemyt - wyjaśnił premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Kontrole na granicy z Niemcami wprowadzono najpierw na okres 10 dni Kontrole na granicy z Niemcami wprowadzono najpierw na okres 10 dni Źródło: PAP, fot: Patrick Pleul
d4k7kgx
d4k7kgx

W Brandenburgii i Saksonii kontrole rozpoczęły się już w poniedziałek 16 października wieczorem. Decyzja szefowej MSW, Nancy Faeser, jest na razie ważna przez dziesięć dni.

Niemcy będą kontrolować przyjezdnych z Polski, Czech i Szwajcarii

Od razu po wydaniu zgody przez niemieckie MSW policja federalna rozpoczęła stacjonarne kontrole graniczne na wschodniej granicy Niemiec. Po długich wahaniach Faeser poinformowała Komisję Europejską o stacjonarnych kontrolach na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"

MSW potwierdziło w poniedziałek 16 października, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone są od jesieni 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku. Faeser uzasadniła ten krok ograniczeniem nielegalnej migracji. W oświadczeniu stwierdzono także, że poprzez wprowadzenie kontroli "jeszcze skuteczniej zwalcza się przestępczość związaną z przemytem".

d4k7kgx

Rzeczniczka Zarządu Policji Federalnej w Berlinie poinformowała, że w Brandenburgii kontrole uruchomiono w kilku miejscach. Funkcjonariusze dokonują kontroli bezpośrednio na granicy - na moście we Frankfurcie nad Odrą.

Kontrole rozpoczęły się także w Saksonii, graniczącej z Polską i Czechami - w poniedziałek wieczorem miały one miejsce m.in. na drodze nr 17 (Praga-Drezno). Rzecznik policji federalnej poinformował, że wkrótce po rozpoczęciu kontroli funkcjonariusze ujęli przemytnika – Syryjczyka, który usiłował przewieźć do Niemiec swoich siedmiu rodaków.

Kontrole mają ograniczyć przemyt i nielegalną migrację

- Ta napięta sytuacja, związana z wieloma zagrożeniami, uzasadnia natychmiastowe rozpoczęcie kontroli granicznych - równolegle z procedurą powiadamiania o tym Brukseli – powiedział saksoński minister spraw wewnętrznych Armin Schuster. - Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ograniczyć nielegalny przemyt. Obecna sytuacja jest nie do przyjęcia – dodał premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Powodem wprowadzenia kontroli na granicach z Niemcami jest problem nielegalnej migracji PAP
Powodem wprowadzenia kontroli na granicach z Niemcami jest problem nielegalnej migracjiŹródło: PAP, fot: Sebastian Willnow

Decyzja szefowej MSW została wydana wstępnie na dziesięć dni, może zostać przedłużona o dwa miesiące. W kręgach służb bezpieczeństwa zakłada się jednak, że kontrole te będą zgłaszane na dłuższe okresy.

d4k7kgx

Z danych federalnego MSW wynika, że od początku roku do początku października policja wykryła około 98 tys. nieuprawnionych wjazdów na teren Niemiec.

Nie trzeba się jednak obawiać paraliżu na przejściach granicznych. Minister Faeser wyjaśniła, że nie wszystkie pojazdy będą zatrzymywane na przejściach, gdzie wprowadzono kontrole.

- Policja federalna może teraz elastycznie wdrażać cały pakiet stacjonarnych i mobilnych środków kontroli granicznej, w zależności od aktualnej sytuacji – dodała Faeser, podkreślając, że szczególnie ważne jest to, aby kontrole miały jak najmniejszy wpływ na codzienne życie osób dojeżdżających do pracy lub podróżujących.

d4k7kgx

Kontrole na granicy wprowadziła również Francja

Mimo że w strefie Schengen obowiązuje zasada otwartych granic wewnętrznych, kilka państw powiadomiło obecnie o kontrolach granicznych, np. Francja zwróciła się o wprowadzenie kontroli na swoich granicach z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Szwajcarią, powołując się na ryzyko terroryzmu i nielegalną migrację.

Kontrole wprowadzono na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią PAP
Kontrole wprowadzono na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią Źródło: PAP, fot: Sebastian Kahnert

- Francuzi nie sprawdzają jednak wszędzie przez całą dobę, a raczej wybiórczo i stosownie do sytuacji. Podobnie będzie w przyszłości na granicach Niemiec z Czechami, Polską i Szwajcarią – wyjaśnia portal Sueddeutsche Zeitung.

d4k7kgx

-To jasne, że chcemy jak najszybciej przywrócenia granic wewnętrznych, gdzie nie musimy się kontrolować – podkreśliła Faeser. Jej zdaniem ten cel pozwoli osiągnąć pomyślne zakończenie negocjacji w sprawie reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego, obejmującej kompleksową ochronę granic zewnętrznych UE.

Od początku stycznia do końca września o azyl w Niemczech wystąpiły 233 744 osoby – jest to o 73 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4k7kgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k7kgx