Niepokój o skarby Izraela i Palestyny. Niektóre mają tysiące lat
Nowy rozdział w trwającym od wielu dekad konflikcie zbrojnym między Izraelem, a Palestyną przyniósł już tysiące ofiar i rannych po obu stronach. Niestety zdaniem obserwatorów najbardziej realnym scenariuszem jest eskalacja działań zbrojnych, a to oznacza nie tylko więcej tragedii ludzkich, ale realne zagrożenie zniszczenia miejsc, które są świadectwem wielu tysięcy lat naszej historii.
Miejsce, gdzie toczy się wojna i spadają rakiety to obszar o ogromnym znaczeniu historycznym. To kulturowy i religijny tygiel, w którym historia jest współczesnością, a liczące setki, a nawet tysiące lat budowle mają wartość nie tylko historyczną, ale także duchową. Paradoksalnie - ich ogromne znaczenie religijne może sprawić, że będą narażone nie tylko na przypadkowe zniszczenie, ale mogą stać się celem specjalnie wymierzonych ataków. O przypadek jednak też nie trudno.
Rakieta w meczecie
Kilka dni temu pojawiła się informacja, że jedna z rakiet wystrzelonych przez siły Islamskiego Ruchu Oporu Hamasu w kierunku Jerozolimy, trafiła w meczet Achmada Kadyrowa w Abu Ghosh.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Budowla nie ma wprawdzie wartości historycznej, ale meczet w Abu Ghosh, zbudowany w 2014 r. na cześć ojca obecnego przywódcy Czeczeni Ramzana Kadyrowa, jest jedną z największych islamskich świątyń w Izraelu. W niedzielę 15 października inna rakieta trafiła w budynek ONZ w Libanie. Na razie nie wiadomo, kto ją wystrzelił i czy budynek zajmowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych był celem ataku czy został trafiony przypadkowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poczuj puls Tel Awiwu. To miasto nigdy nie zasypia
Zabytki pod ostrzałem
Śledząc doniesienia z wojny w Ukrainie dostajemy informacje o tym, że zniszczeniu uległ ten czy inny budynek lub miejsce o znaczeniu historycznym, przyrodniczym czy kulturowym. Docierają też do nas wiadomości w jaki sposób cenne obiekty są chronione przez państwo oraz UNESCO. Takich doniesień z wojny w Izraelu na razie brak. Łatwo jednak przewidzieć jak ogromne straty może ponieść cała ludzkość jeśli konflikt będzie eskalował.
Jedną z pierwszych ofiar tej wojny jest znajdujące się niedaleko Strefy Gazy miasto Aszkelon. To miejsce jest doskonale znane odwiedzającym Izrael turystom. Znajduje się tu bowiem jedno z najpiękniejszych miejsc w całym raju - Park Narodowy Aszkelon. Przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także, a może przede wszystkim pasjonatów historii. Lista zabytków znajdujących się na terenie parku jest imponująca i dotyczy różnych okresów historycznych. Archeologowie odkryli tu m.in. założenia dawnej osady z XII wieku, której mury stanowią dziś malownicze obramowanie parku, podstawę najstarszego meczetu w Aszkelonie, kolumny i posągi z okresu rzymskiego czy fragmenty bramy datowanej na 1850 rok p.n.e.
W zaatakowanym przez siły Hamasu mieście, w którym badacze odkryli pozostałości zabudowań sprzed 5 tys. lat, kryje się także malownicze Stare Miasto i prezentujące ślady przeszłości muzea archeologiczne. Oficjalnie nie podano, co w Aszkelon zostało już niszczone.
Skarby Gazy
Zagrożone są nie tylko historyczne skarby Izraela. W odwecie za napaść Hamasu, Izraelczycy przeprowadzają ataki na Gazę. Ze względu na sytuację polityczną, cudów kryjących się w tym historycznym mieście turyści nie mogli oglądać od wielu lat, teraz ryzyko, że nie zobaczymy ich już nigdy, poważnie wzrosło.
Zagrożone zniszczeniem jest m.in. sanktuarium Abu al-Azm, gdzie prawdopodobnie znajduje się grób ostatniego z Sędziów ze starotestamentowej Księgi Sędziów - Samsona. Wystrzeliwane w kierunku Gazy rakiety mogą też zniszczyć Wielki Meczet Dżiamija al-Kabira czy ruiny bizantyjskiego portu Maiumas. Nie wiadomo też czy ostrzał nie dosięgnie wielu innych historycznych meczetów i świątyń czy zabytkowego Starego Miasta z jego historycznymi siedmioma bramami.
Strach nad Jerozolimą
W tej chwili działania wojenne koncentrują się w Strefie Gazy i terenach znajdujących się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Jednak rakieta Hamasu, która trafiła w meczet czeczeńskiego przywódcy doleciała w pobliże Jerozolimy - centrum tego regionu, w którym biją serca wielu narodowości, kultur i trzech wielkich religii.
Osoby wierzące i historycy drżą na myśl o ważnych miejscach w Jerozolimie, które mogłyby ucierpieć wskutek wojny. Są tam bowiem: Ściana Płaczu, Kopuła na Skale i Meczet Al-Aksa wraz ze Wzgórzem Świątynnym, Bazylika Grobu Świętego, Góra Oliwna z rozciągającym się na wzgórzach cmentarzem, Syjon, gdzie umieszczona była Arka Przymierza i gdzie rezydował król Salomon, prowadząca przez Stare Miasto Droga Krzyżowa.
Wbrew temu, co możemy dziś obserwować, pozostaje mieć nadzieję, że do tego nie dojdzie i że ta wojna, która pochłonęła już zdecydowanie zbyt wiele ofiar, w końcu dobiegnie końca.
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski