Trwa ładowanie...

Kontrowersyjna decyzja UNESCO. Chodzi o rosyjski obiekt

Organizacja podjęła kontrowersyjną decyzję o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiektu z Rosji, który uznała za mający "wyjątkowo uniwersalną wartość". Co ciekawe, kilka dni wcześniej, w czasie tego samego zgromadzenia, podejmowano decyzje dotyczące ukraińskich zabytków.

Nowy obiekt na liście UNESCO Nowy obiekt na liście UNESCO Źródło: Adobe Stock
d42xvhj
d42xvhj

Od 10 do 25 września br. w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, trwa sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od soboty 16 września br. przedstawiciele 21 państw członkowskich dyskutują o wpisywaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nowych obiektów.

Rosyjski obiekt wyróżniony

O ile wpisanie na listę takich miejsc, jak łotewskie stare miasto Kuldiga czy żydowsko-średniowieczne dziedzictwo Erfurtu w Niemczech nie powinno nikogo dziwić, to wokół rosyjskiego obiektu pojawiło się sporo kontrowersji. Chodzi o Obserwatorium Astronomiczne Kazańskiego Uniwersytetu Państwowego w Rosji, które na liście znajduje się od dwóch dni. Zdaniem niektórych, Rosjanie nie zasługują, aby w obecnej sytuacji wyróżniać ich kraj.

- Nasze obserwatorium wniosło ogromny wkład w rozwój astronomii optycznej, astrofizyki i geodezji dzięki międzynarodowemu zespołowi astronomów, który pracował na uczelni - powiedziała Olga Lyubimova, rosyjska minister kultury. Obserwatorium uniwersyteckie jest częścią kompleksu Kazańskiego Uniwersytetu Państwowego. Jego absolwentami są m.in. Lew Tołstoj, matematyk Nikołaj Łobaczewski i komunistyczny przywódca Włodzimierz Lenin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turystyczny hit Polaków. Słońca nie brakuje, a ceny zaskakująco niskie

Rosyjskie i ukraińskie sprawy na jednym zgromadzeniu

W czasie tego samego zjazdu przedstawiciele organizacji UNESCO dyskutowali zarówno o rosyjskich, jak i ukraińskich zabytkach, co dla niektórych również wydaje się kontrowersyjne. Na listę obiektów zagrożonych UNESCO postanowiło wpisać kilka zabytków z Ukrainy. Chodzi o prawosławny sobór św. Zofii, budynki klasztorne w Kijowie oraz centrum historyczne Lwowa. Obiekty te są stale narażone na ataki ze strony Rosjan.

d42xvhj

"Ze względu na ataki bezpośrednie, ale też na fale uderzeniowe wywołane bombardowaniami obydwu miast, budynki te zasługują na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki ich ochrony" - czytamy w oświadczeniu UNESCO.

Źródło: CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42xvhj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d42xvhj