Trwa ładowanie...

Koprivnica - z wizytą w chorwackiej krainie pisanek. Co jeszcze ma do zaoferowania miasto i okolica?

Mieszkańcom kraju, który słynie z przepięknych pisanek, trudno zaimponować w kwestii zdobienia wielkanocnych jaj. Jednak pochodzące z chorwackiej Koprivnicy "Pisanice od srca" robią wrażenie nawet na Polakach.

Koprivnica - z wizytą w chorwackiej krainie pisanek. Co jeszcze ma do zaoferowania miasto i okolica?Źródło: Facebook.com
d204pl6
d204pl6

Krainę gigantycznych pisanek warto odwiedzić w okresie Wielkanocy. Jednak kolorowe jajka, to nie jedyny powód, by zapuścić się do tej niedocenianej turystycznie części Chorwacji.

Pisanki olbrzymy i sztuka "naiwna"

Wielkanocne jaja z Koprivnicy, reprezentujące typową dla tej części Chorwacji sztukę "naiwną", słynne są na całym świecie. Od kilkunastu lat trafiają na targi i wystawy w najrozmaitsze części świata - od Nowego Jorku przez Rzym i Watykan, po Pragę czy Monachium.

Zachwyca nie tylko ich rozmiar (2 metry wysokości), ale przede wszystkim tworzone na wielkanocnych ozdobach obrazy. "Jaja od serca" malowane są ręcznie, przez artystów amarotów i przedstawiają sielskie życie w regionie Podravina.

CROATIA KOPRIVNICA, 20 MARCH 2016: Exhibition of large Easter eggs 'Egg from the heart' at Zrinski square in Koprivnica, Croatia 123RF
CROATIA KOPRIVNICA, 20 MARCH 2016: Exhibition of large Easter eggs 'Egg from the heart' at Zrinski square in Koprivnica, Croatia Źródło: 123RF

W tym roku, żeby zobaczyć niezwykłe wielkanocne dzieła sztuki, nie musimy jechać daleko. Wystarczy wybrać się na Targi Wielkanocne do Krakowa, gdzie pisanki z Koprivnicy prezentowane będą do 22 kwietnia. Jedna z "pisanic od srca" pozostanie u nas, jako symbol przyjaźni i świątecznej radości.

d204pl6

Kraina pisanek

Choć część sławnych jajek przyjechała do Polski, większość z nich pozostała w swojej małej ojczyźnie. W Koprivnicy prezentowane są na specjalnej wystawie na świeżym powietrzu. W okresie świątecznym to główna atrakcja miasteczka, ale zdecydowanie nie jedyny powód, by zawitać do tej części Chorwacji.

Stolica żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej to doskonały cel leniwych wiosennych wakacji. Urokliwe miasteczko, piękna przyroda, a przede wszystkim fantastyczne jedzenie i doskonałe wino.

Jeśli zechcemy oderwać się od stołu i wybrać na spacer, z pewnością nie zabraknie nam ciekawych zabytków do podziwiania. Na szczególną uwagę zasługują oba miejskie ratusze, synagoga i kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Warto też zajrzeć do tutejszego muzeum miejskiego i galerii sztuki. Spacer po Koprivnicy urozmaicą też piękne barokowe domy i pałace.

Atrakcje żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej

Sąsiadujący z Węgrami północno-wschodni region Chorwacji, to przede wszystkim piękna przyroda, spokój i świetna kuchnia. Ta część kraju z pewnością zachwyci amatorów wiejskich krajobrazów. Ale także miłośnicy atrakcji wodnych i górskich wędrówek znajdą tu ciekawe tereny. Wodniacy mogą wypoczywać nad Drawą, entuzjaści wspinaczki docenią uroki pasma górskiego Kalnika.

d204pl6

Warto też znaleźć czas na odwiedzanie okolicznych urokliwych i pełnych zabytków miasteczek. W Đurđevac koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto i kościół pod wezwaniem świętego Jerzego. Z kolei w Križevci warto odwiedzić katedrę grekokatolicką i muzeum miejskie. Jeśli mamy więcej czasu, dobrym pomysłem jest też wizyta w tutejszym ZOO.

Wycieczki przyrodnicze

Niedaleko granicy z Węgrami, znajduje się kilka miejsc, których żaden miłośnik przyrody nie może ominąć. To przede wszystkim Park Przyrody Papuk, oaza dla wielu rzadkich roślin i zwierząt. Zimą można tu szusować na nartach, latem zanurzyć się w termalnych źródłach. Turyści mogą też zwiedzić znajdujące się w okolicy ruiny średniowiecznych twierdz.

d204pl6

Będąc w tej części kraju nie można też ominąć Parku Przyrody Kopački rit, który znajduje się bardziej na południe, przy granicy z Serbią. W bagnistym rezerwacie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, żyje blisko 300 gatunków ptaków, 60 motyli i niemal tyle samo ssaków.
Każdy z tych parków może być celem wycieczki z Koprivnicy, jednak są od niej oddalone o około 200 km na południowy-wschód.
Jeśli nie mamy ochoty lub czasu na tak dalekie podróżne, nie musimy się martwić, że ominą nas cuda chorwackiej przyrody. Niedaleko pisankowej krainy, w tym samym województwie, czeka na odkrycie piękne pasmo Kalnika.

Kalnik dla zdobywców i spacerowiczów

Najwyższy szczyt Kalnika, Vranilac ma niespełna 650 metrów. Łatwo się więc domyślić, że to nie spektakularne wysokości przyciągają tu turystów. Tym czego tu szukają, są niezwykłe widoki rozciągające się ze skał wyrastających z równiny, a także panorama pełnej "zębów" ściany Kalnika. Na wędrowców, którzy mogą wybierać między leniwymi, leśnymi szlakami, a znacznie trudniejszymi, wymagającymi większych umiejętności trasami, czekają też niespodzianki w postaci ruin dawnych osad. Jedną z nich - Pusty Grad, odkryjemy na szczycie Malego Kalnika, drugą - na Velikim Kalniku, przy którym znajdują się też trzy jaskinie.

Piękno tutejszej przyrody można też podziwiać podczas spaceru po Kalnickiej Pętli, pięciokilometrowym szlaku edukacyjnym, wytyczonym wokół Vranilaca. Na sam szczyt, z którego rozciąga się niesamowity widok na okolicę, można dojść łatwiejszą drogą od strony południową, lub bardziej wymagającą od północy. Kto ma ochotę poczuć się w tych niewysokich górach, jak w Alpach, może spróbować podejścia od strony tzw. "siedmiu zębów", najbardziej charakterystycznej skalnej formacji pasma.

Bez względu na to, które trasy wybierzemy, jednego możemy być pewni - Kalnik, podobnie jak cały region z pewnością nas nie rozczaruje!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d204pl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d204pl6