Trwa ładowanie...
dmijfj8

Koronawirus. Jak zarażamy się w pociągach? Naukowcy przeprowadzili analizę

Większość pasażerów linii kolejowych w ostatnim czasie poddaje w wątpliwość bezpieczeństwo tego środka transportu. Naukowcy sprawdzili, jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem w pociągu, którym podróżuje zakażona osoba. Wyniki analizy opublikowali na łamach "Clinical Infecious Diseases".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas jazdy pociągiem istnieje podwyższone ryzyko zakażenia
Podczas jazdy pociągiem istnieje podwyższone ryzyko zakażenia (East News, Fot: Zofia Bazak)
dmijfj8

Przeprowadzeniem analizy zajęli się naukowcy zUniversity of Southampton w Wielkiej Brytanii, organizacji WorldPop oraz chińskich ośrodków badawczych. Ich zdaniem ryzyko zakażenia się koronawirusem w pociągu wynika nie tylko z niewielkich odległości między pasażerami, ale także z ilości czasu spędzonego z osobą chorą.

Naukowcy uważają, że pasażerów siedzących w tym samym rzędzie siedzeń podczas godzinnej jazdy pociągiem, odległość wynosząca 1 metr powinna chronić ich przed zakażeniem. Natomiast podczas dwukrotnie dłuższego czasu przejazdu w uniknięciu zakażenia nawet odległość 2,5 m może okazać się mało pomocna.

Ok. 3,5 proc. osób siedzących obok chorego zaraża się wirusem

Jak czytamy na portalu "Raport Kolejowy", eksperci analizowali dane pochodzące z chińskich kolei z okresu od 19 grudnia 2019 r. do 6 marca 2020 r. Badano 2332 chorych oraz 72 tys. osób, które kontaktowały się z nimi w pociągach.

dmijfj8

Zgodnie z analizą danych, najbardziej narażeni na zakażenie byli pasażerowie siedzący tuż obok osoby chorej. Ok. 3,5 proc. tych osób zarażało się wirusem. Zakażonych było również ok. 1,5 proc. osób zajmujących siedzenia w tym samym rzędzie co osoba chora.

Podczas godzinnej podróży wystarczy 1 metr odległości

Wyniki analizy pokazują, że ważne jest ograniczenie liczby miejsc zajmowanych w pociągach przez pasażerów, stosowanie się do zasad higieny osobistej oraz zakrywanie ust i nosa.

dmijfj8

Aby skutecznie chronić się przed zakażaniem podczas godzinnej podróży pociągiem, warto zachować ponad 1 m odległości. W sytuacji dłuższej podróży niewystarczająca może się okazać odległość nawet 2,5 m.

Źródło: "Raportkolejowy.pl", "Portalsamorzadowy.pl"

Chiński pociąg magnetyczny. Przekracza prędkość 600 km/h

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmijfj8

Podziel się opinią

Share
dmijfj8
dmijfj8