Koronawirus. Testy, zakazy, kwarantanny. Gdzie można polecieć z Polski?
Niemal każdego dnia padają rekordy zakażeń i zgonów. Nie tylko w Polsce. Cała Europa zmaga się z epidemią koronawirusa, a poszczególne państwa wprowadzają kolejne ograniczenia. Także te dotyczące podróżowania. Sprawdzamy, dokąd wciąż można wyjechać, a gdzie czeka nas obowiązkowa kwarantanna.
Niemcy
Nasz zachodni sąsiad uznał Polskę za obszar podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem. W związku z tym zalecane jest unikanie podróży między oboma krajami. Kto jednak chce wybrać się do Niemiec może to zrobić, ale po przyjeździe czeka go 14-dniowa kwarantanna. Żeby jej uniknąć lub skrócić konieczne jest okazanie testu PCR, zrobionego najwcześniej 48 godzin przez wjazdem do Niemiec.
Test można wykonać także po przyjeździe. Punkty testowe znajdują się m.in. na lotniskach i głównych dworcach kolejowych czy autobusowych. Negatywny wynik automatycznie zwalnia z kwarantanny.
Czechy
Republika Czeska wprowadziła zakaz przyjazdów w celach turystycznych. Wjazd z innych powodów (np. praca czy przejazd tranzytem) jest możliwy i nie podlega dodatkowym obostrzeniom. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny czy poddawaniu się testom.
Austria
Zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Austrię, Polska jest uznawana za kraj bezpieczny pod względem pandemicznym. To znaczy, że do Austrii wjedziemy bez problemu.
Warunek jest taki, że w ciągu ostatnich 10 dni nie przebywaliśmy w kraju innym niż bezpieczne. Problem stanowi więc przejazd przez Czechy (kraj podwyższonego ryzyka).
Jeśli nie chcemy wykonywać testu lub obywać kwarantanny, wjeżdżając do Austrii, musimy wykazać, że pobyt w Czechach miał miejsce jedynie w związku z przejazdem tranzytowym, uwzględniającym krótkie, konieczne postoje (np. tankowanie paliwa).
Słowacja
Do 1 listopada przekraczanie granicy polsko-słowackiej nie wiązało się z dodatkowymi, wynikającymi z pandemii, obostrzeniami. Od 2 listopada sytuacja uległa zmianie. Wjazd z Polski do Słowacji oraz tranzyt przez jej terytorium, od dziś wiąże się z koniecznością posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19.
Węgry
Żeby wjechać na terytorium Węgier konieczne jest specjalne pozwolenie. Mogą je uzyskać np. osoby posiadające stały pobyt i członkowie ich rodzin. Po przyjeździe do kraju konieczne jest odbycie 10-dniowej kwarantanny.
Możliwe jest przejechanie przez Węgry tranzytem, jednak pod warunkiem przedstawienia wiarygodnego celu podróży.
Dania
Od 26 października, osoby z krajów "wysokiego ryzyka pandemicznego", do których należy Polska, na terytorium Danii mogą wjechać tylko z ważnego powodu. Za taki uważa się m.in. legalny pobyt, stałą pracę czy prowadzenie własnej firmy w Danii, a także posiadanie w kraju bliskiej rodziny np. rodziców, dzieci czy współmałżonka. Cel wyjazdu musi być udokumentowany.
Francja
Od 30 października na terenie całej Francji obwiązują nowe ograniczenia związane z epidemią, obejmujące ograniczenia w opuszczaniu miejsca zamieszkania i podróżowaniu.
Na razie granice z państwami należącymi do Unii Europejskiej i Strefy Schengen pozostają otwarte, a przyjeżdżając do Francji, z tych krajów nie musimy posiadać wyniku tekstu na COVID-19.
Szwajcaria
Na liście krajów wysokiego ryzyka obowiązującej w Szwajcarii nie ma Polski. A to znaczy, że jeśli w ciągu ostatnich 10 dni, nie przebywaliśmy w żadnym z takich krajów, na terytorium Szwajcarii wjedziemy bez problemu. Nie jest wymagane wykonanie testu ani odbycie kwarantanny.
Chorwacja
Władze Chorwacji nie wprowadzają na razie żadnych ograniczeń w przekraczaniu granicy dla obywateli Unii Europejskiej. To znaczy, że przybywając tam z któregokolwiek państwa unijnego, nie musimy robić testu na COVID-19 ani poddawać się kwarantannie.
Grecja
Obowiązek okazania negatywnego wyniku tekstu dla podróżujących z Polski wprowadziła Grecja. Test musi być wykonany metodą PCR i przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Zaświadczenie musi być wydane w języku angielskim.
Wciąż obowiązuje też konieczność rejestrowania pobytu i posiadanie kodu QR.
Podróżujący do Grecji muszą się też liczyć z możliwością poddania losowym testom, a jeśli wynik okaże się pozytywny - 14-dniową kwarantanną.
Hiszpania
Do 9 listopada (z możliwością przedłużenia) na terenie Hiszpanii obowiązuje stan alarmowy. Nie oznacza on jednak zamknięcia granic, a także konieczności odbycia kwarantanny. Na granicy musimy się jednak liczyć z kontrolą zdrowotną. Konieczne jest też zarejestrowanie się w systemie i wygenerowanie kodu QR.
Ponadto, od 14 listopada osoby przylatujące na Wyspy Kanaryjskie obowiązywać będzie okazanie negatywnego testu na koronawirusa. Badanie musi być wykonane nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem.
Portugalia
Na terenie Portugalii obowiązuje stan klęski żywiołowej, ale granice pozostają otwarte dla zagranicznych turystów ze Strefy Schengen.
Po przyjeździe do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. Tylko w Archipelagu Madery i Azorów wymagany jest test PT-PCR na COVID-19.
Finlandia - podwójne testowanie
Podróżni wjeżdżający na teren Finlandii muszą przedstawić uzasadnienie podróży, np. udział w wydarzeniach rodzinnych, nauka czy praca. Podróże w celach turystycznych nie są możliwe. Jednak nawet przyjeżdżając do kraju z ważnego powodu, podróżny powinien się poddać 10-dniowej samoizolacji.
Dobrowolną kwarantannę można skrócić wykonaniem dwóch dobrowolnych testów na koronawirusa. Oba można zrobić już po wjeździe do kraju albo - pierwszy przed przyjazdem, a drugi już w Finlandii.
Norwegia
Polska znajduje się na norweskiej liście "czerwonych krajów". Dla podróżnych oznacza to konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do kraju.
Możliwe jest skrócenie samoizolacji przez poddanie się dobrowolnemu testowi na koronawirusa i uzyskanie negatywnego wyniku.
Szwecja
Obywatele UE, w tym Polski, bez problemu pojadą do Szwecji. Kwarantanna nie jest obowiązkowa, nie ma też zakazów podróżowania po kraju. Testy na COVID -19 też nie są obligatoryjne.
Litwa
Osoby przyjeżdżające z Polski na Litwę mają obowiązek poddać się 10-dniowej kwarantannie. Są jednak wyjątki. Pełna lista osób zwolnionych z konieczności izolacji znajduje się na stronie gov.pl. Są wśród nich np. pracownicy służb medycznych.
Bez względu na cel i charakter podróży, z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są też osoby, które w ciągu 48 godzin przed przyjazdem na Litwę wykonały test na COVID-19 i otrzymały wynik negatywny.
Łotwa
Obowiązek odbycia kwarantanny mają też osoby wjeżdżające na Łotwę. Samoizolacja trwa 10 dni, a dla pracowników ochrony zdrowia czy edukacji - 14 dni. Można ją skrócić do 10, jeśli 8. dnia kwarantanny poddamy się testowi na COVID-19 i uzyskamy wynik negatywny.
Bez obostrzeń można przejechać Łotwę tranzytem, pozostając w kraju maksymalnie 8 godzin.
Wielka Brytania
Od 3 października Polska została wyłączona z brytyjskiej listy tzw. "korytarzy podróży", a to znaczy, że podróżni odwiedzający Anglię i Szkocję muszą poddać się 14-dniowej izolacji. Zwolnieni z tego obowiązku są m.in. robotnicy sezonowi, pracownicy służby zdrowia czy osoby przejeżdżające przez kraj tranzytem