Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Skąd pochodzi pacjent zero?

4 marca mija okrągły rok od czasu, kiedy w Polsce zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa. Tzw. pacjent zero pochodzi z Cybinki w województwie lubuskim i był hospitalizowany w Zielonej Górze.
Share
Stacja kolejowa w Cybince
Stacja kolejowa w CybinceŹródło: Wikimedia Commons
d2x3yvf

Dokładnie rok temu minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o zdiagnozowaniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. 4 marca 2020 r. do kraju przyjechał Mieczysław Opałka, mieszaniec Cybinki w województwie lubuskim. 66-latek wracał z Westfalii w Niemczech, gdzie brał udział w karnawale.

Polski pacjent zero do kraju wracał autobusem, jednak po przekroczeniu granicy w Świecku przesiadł się do samochodu, którym dotarł do swojego domu w Cybince. Stamtąd, po zgłoszeniu objawów lekarzowi rodzinnemu, został przetransportowany karetką do szpitala w Zielonej Górze.

Cybinka - skąd pochodzi pacjent zero?

Cybinka jest niewielkim miastem w województwie lubuskim, które w latach 1975-1998 należało administracyjnie do województwa zielonogórskiego. Mieszka tam obecnie ok. 2750 mieszkańców. Cybinka jest jednym z najmłodszych miast historycznej ziemi lubuskiej.

d2x3yvf

Poszukiwacze turystycznych przygód mogą w Cybince znaleźć kilka ciekawych atrakcji. Na listę zabytków zgodnie z rejestrem Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są m.in. park pałacowy z XVIII w., cmentarz radziecki, cmentarz żydowski oraz zespół młyński z początku XX w.

Źródło: "Wikipedia"

Koronawirus w Polsce. Wiemy, gdzie jest najgorzej. Adam Niedzielski o trzech województwach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x3yvf

Podziel się opinią

Share
d2x3yvf
d2x3yvf