Koronawirus. Zakaz lotów. Na liście wakacyjne kierunki: Hiszpania, Malta i Chorwacja
Nie 66, jak zapowiadano wcześniej, a 46 państw znalazło się w nowym projekcie rozporządzenia o zakazie lotów. Na liście są m.in. Hiszpania, Czarnogóra, Malta i Chorwacja. Dla wielu Polaków oznacza to zrujnowane wakacje, bo na urlop wybierali się właśnie po letnim boomie.
Tego, że w dobie pandemii nic nie jest pewne już Polacy zdążyli się nauczyć, ale jednak wciąż każda decyzja rządu zaskakuje tak samo i wzbudza mieszane uczucia. Tak jest z pewnością z każdym rozporządzeniem o zakazie lotów.
Nowe, które miało wejść w życie 26 sierpnia, zaniepokoiło Polaków. Na liście znajdowała się m.in. Hiszpania, w której przebywa obecnie masa turystów z naszego kraju. Rząd podjął więc decyzję o przesunięcie terminu nowego rozporządzenia, by umożliwić im powrót do domu w ostatnich dniach wakacji. Fajnie, ale nie dla tych, którzy planowali urlop po sezonie. Bo zakaz i tak wejdzie w życie.
Zakaz lotów do 46 państw
W czwartek 27 sierpnia na w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów opublikowano projekt nowego rozporządzenia. Wynika z niego, że na nowej liście znalazło się 46 państw, a wśród nich m.in.: Francja, Chorwacja, Hiszpania, Rumunia i Malta.
Cofnięto zakaz lotów do Polski z Arabii Saudyjskiej, Chin, Gabonu, Kirgistanu, Omanu, Rosji, Serbii, Singapuru oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej.
Przypomnijmy, że rząd podejmuje decyzję o zmianach w zakazie lotów w związku z rosnącą liczbą zakażeń w konkretnych krajach. Rekomendacje ministra zdrowia w tej sprawie powstają w oparciu o średnią czternastodniowej liczby stwierdzonych przypadków COVID-19 na sto tysięcy mieszkańców, podawaną przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz liczbą i jakością testów realizowanych w innych państwach.
Na 27 sierpnia wskaźnik zakażeń wynosi w Hiszpanii aż 191,9 i rośnie z dnia na dzień, w Rumunii 84,8, w Chorwacji 74, a na Malcie 123,2. Dla porównania, w Polsce to 26,7.
Zakaz lotów pokrzyżował plany
Ci, którzy planowali urlop po sezonie mają teraz problem. - Chociaż loty do Barcelony mam na połowę września, to już dostałam wiadomość, że są odwołane. jestem załamana - napisała przez platformę dziejesie.wp.pl nasza czytelniczka. - Nigdy nie jeżdżę na wakacje latem, bo nie lubię tłumów. Czekałam na wrzesień i teraz mam problem, ale coś wymyślę. Pokój wynajęty, plany zrobione, więc nie odpuszczę.
Zakaz lotów nie oznacza, że na urlop do krajów objętych zakazem nie można polecieć wcale. Jeśli bardzo zależy nam na wakacjach na hiszpańskim czy chorwackim wybrzeżu, to mamy dwie opcje. Rozporządzenie dotyczy tylko bezpośrednich lotów, dlatego na miejsce można dolecieć z przesiadkami lub pojechać samochodem. Choć oczywiście w wielu przypadkach może to być bardziej kosztowne i zająć dużo więcej czasu, ale jednak jest to realne.
Zakaz lotów - co z klientami biur podróży?
Co ważne, klienci biur podróży, którzy wykupili już wycieczki do krajów, które obejmie nowy zakaz, będą mogli dostać voucher. Albo, tak jak miało to miejsce przy poprzednich odwołanych wycieczkach z powodu pandemii, biura podróży będą proponować im zamianę kierunku lub terminu.
Klienci mogą też liczyć na zwrot pieniędzy, ale zgodnie z nowymi przepisami dopiero po 194 dniach.
Zakaz lotów - nowa lista
Od 2 września zakaz lotów do Polski będzie dotyczył:
1. Belize;
2. Bośni i Hercegowiny;
3. Czarnogóry;
4. Federacyjnej Republiki Brazylii;
5. Królestwa Bahrajnu;
6. Królestwa Eswatini;
7. Królestwa Hiszpanii;
8. Meksykańskich Stanów Zjednoczonych;
9. Państwa Izrael;
10. Państwa Katar;
11. Państwa Kuwejt;
12. Państwa Libii;
13. Republiki Albanii;
14. Republiki Argentyńskiej;
15. Republiki Armenii;
16. Republiki Chile;
17. Republiki Chorwacji;
18. Republiki Dominikańskiej;
19. Republiki Ekwadoru;
20. Republiki Francuskiej;
21. Republiki Gwatemali;
22. Republiki Hondurasu;
23. Republiki Indii;
24. Republiki Iraku;
25. Republiki Kazachstanu;
26. Republiki Kolumbii;
27. Republiki Kosowa;
28. Republiki Kostaryki;
29. Republiki Libańskiej;
30. Republiki Macedonii Północnej;
31. Republiki Malediwów;
32. Republiki Malty;
33. Republiki Mołdawii;
34. Republiki Namibii;
35. Republiki Panamy;
36. Republiki Paragwaju;
37. Republiki Peru;
38. Republiki Południowej Afryki;
39. Republiki Salwadoru;
40. Republiki Surinamu;
41. Republiki Zielonego Przylądka;
42. Rumunii;
43. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
44. Wielkiego Księstwa Luksemburga;
45. Wielonarodowego Państwa Boliwia;
46. Wspólnoty Bahamów.