Trwa ładowanie...

Kosmos. Pozdrowienia z Czerwonej Planety

Ludzkość coraz śmielej podbija kosmos. Od kilkuminutowych lotów w przestrzeń, stopniowo wchodzimy w erę, w której poważnie rozważamy kolonizację innych planet. Wśród najgorętszych kandydatów znajduje się Mars, w wielu aspektach przypominający Ziemię.

Planeta MarsPlaneta MarsŹródło: Getty Images
d1ttpms
d1ttpms

Przepełniona rodzima planeta już nie wystarcza coraz bardziej ekspansywnemu gatunkowi ludzkiemu, dlatego poszukujemy nowego miejsca do życia. Jednym z kandydatów w naszym Układzie Słonecznym jest Mars, którego ewentualna kolonizacja jest źródłem wielu spekulacji i poważnych badań naukowych.

Jak do tej pory badania czerwonej planety przyniosły użyteczne informacje o warunkach panujących na jej powierzchni, dość łatwej dostępności wody, co na chwilę obecną czyni z Marsa najodpowiedniejszego kandydata na skolonizowanie.

Pierwsza misja na Marsa zakończyła się fiaskiem

Pierwsze próby odwiedzin planety odbyły się w październiku 1960 roku, kiedy Związek Radziecki wysłał w kierunku Marsa dwie sondy rozpoznawcze, które dość szybko zakończyły swoją misję na skutek awarii rakiet nośnych. Pierwsza misja na Marsa zakończyła się fiaskiem. Podobnie skończyło 5 dalszych sond radzieckich, zanim NASA postanowiła wziąć udział w tym kosmicznym wyścigu.

Rozwój technologiczny szedł w parze z rosnącym doświadczeniem, co w latach 60. XX wieku zaowocowało zadowalającym stanem szczegółowego monitoringu planety prowadzonego przez dziesiątki automatycznych sond. To był dopiero początek fascynującej podróży, która ostatecznie doprowadziła do bieżących wypraw rozpoznawczych, dzięki którym możemy z bliska przyjrzeć się tej niesamowitej planecie.

d1ttpms

Źródło: 21. Wiek

WIDEO: Wydmy na Marsie. NASA publikuje niesamowite zdjęcie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj