Kosowo – jeden z najmniej znanych rejonów Europy. To wciąż państwo niezgody
Niemal połowa świata, w tym większość państw na Bałkanach, w Azji i Ameryce Południowej, nie uznaje niepodległości Kosowa. Dla sąsiadów, poza Albanią, jego istnienie jest wręcz kamieniem obrazy. Serbia, największy z nich, uważa, że powstało na ziemiach będących kolebką jej państwowości.
Kolebka Serbii poza jej granicami
Serbowie uważają, że ten niewielki kraj utworzono w miejscu szczególnie wsławionym w historii ich państwa – Kosowym Polu. Bitwę w tym miejscu, z muzułmańskimi Turkami, do której doszło w 1389 r., Serbia przegrała. Ponad 600 lat później południowi Słowianie przegrali Kosowo po raz drugi – zbuntowana prowincja ogłosiła 17 lutego 2008 r. niepodległość. Dominujący jeszcze niedawno w Kosowie Serbowie w ciągu ostatnich lat stali się tu mniejszością. "Bitwę o Kosowo wygrały macice muzułmańskich Albanek" - skomentowała dosadnie jedna z serbskich dziennikarek.
Polacy byli tu już w XIV wieku
Pozostawmy na boku ten demograficzny wątek. Kosowo należy przecież do najmniej znanych rejonów Europy. Szanujący się turysta powinien wziąć to pod uwagę. Zwłaszcza turysta z Polski, gdyż na przykład Kosowe Pole zapisało się i w naszych dziejach. Bitwa, w której wojska serbskie wsparli rycerze z Polski, była pierwszym w historii zbrojnym starciem Polaków z Turkami.
Prisztina w zabytki bogata
Ale Kosowo to nie tylko Kosowe Pole. Prisztina, stolica państwa, to miasto bogate w zabytki. Znajduje się tu jeden z najstarszych, zbudowany w 1461 r., meczetów na Bałkanach. Świątynię wzniesiono na polecenie sułtana Mehmeda II. Jeszcze starszym meczetem jest Carshi, powstały w roku klęski Serbów na Kosowym Polu.
Na odwiedzenie w Prisztinie zasługują także: XV-wieczne łaźnie, mauzoleum sułtana Murata I z 1850 r., Plac Skanderberga przy którym znajduje się m.in. parlament i gmachy rządowe oraz wieża zegarowa.
Gracanica - perła sztuki bizantyjskiej
10 km na południowy-wschód od Prisztiny znajduje się urokliwy XIV-wieczny monaster prawosławny Gracanica. Jest to jeden z najcenniejszych na Bałkanach zabytków sztuki bizantyjskiej – wpisany przed 11 laty na prestiżową listę UNESCO.
12 km na południe od stolicy Kosowa, uwagę turystów przyciągają natomiast stanowiska archeologiczne położone w miejscu dawnego rzymskiego miasta Ulpiana. Jakże podobna jest ta nazwa do nazwy znajdującej się w pobliżu wioski – Lipljan. No cóż, jak widać rację miał nasz Norwid pisząc: "Przeszłość – to jest dziś, tylko cokolwiek dalej".