Trwa ładowanie...
12-01-2012 17:05

Dom Kata. Koszalin. Jakie atrakcje, jeszcze czekają na nas w tym mieście?

Stary Koszalin – miasto biskupów pomorskich i port, w średniowieczu konkurujący z Kołobrzegiem, przestał istnieć na skutek zniszczeń 1945 roku. Niechlubną pamięć po sobie pozostawili nie tyle żołnierze niemieccy, ile podkomendni generała Aleksego Panfiłowa – wyzwoliciela miasta. Po wojnie kilka z częściowo ocalonych zabytków rekonstruowano. Jednym z nich jest Dom Kata. Jakie jeszcze atrakcje na nas czekają?

Dom Kata. Koszalin. Jakie atrakcje, jeszcze czekają na nas w tym mieście?Źródło: Hachette Polska
d30yj4n
d30yj4n

Stary Koszalin – miasto biskupów pomorskich i port, w średniowieczu konkurujący z Kołobrzegiem, przestał istnieć na skutek zniszczeń 1945 roku. Niechlubną pamięć po sobie pozostawili nie tyle żołnierze niemieccy, ile podkomendni generała Aleksego Panfiłowa – wyzwoliciela miasta. Po wojnie kilka z częściowo ocalonych zabytków rekonstruowano.

Warto zobaczyć gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny, kaplicę św. Gertrudy z XIV wieku, fragmenty murów miejskich, Dom Kata z XVIII wieku. Na obrzeżu miasta, na Górze Chełmskiej, związanej z najstarszymi dziejami Pomorza, stoi ponadtrzydziestometrowa wieża widokowa z 1888 roku. Symbolem minionej epoki są ratusz koszaliński oraz interesujący pomnik Tym, co walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza autorstwa Władysława Hasiora – tzw. Płomienne Ptaki (1977–1980). Wielkim walorem miasta są liczne i rozległe tereny zielone z Parkiem im. Książąt Pomorskich, wspomnianą Górą Chełmską, okolicą Jeziora Lubiatowskiego i Doliną Grabową. Jednym słowem – jest co robić w Koszalinie.

Być może jakaś beczka piwa była świadkiem założenia miasta przez pomorskiego księcia Bogusława II na początku XIII wieku. Być może nawet i wcześniej pogańscy jeszcze Pomorzanie pili tutaj zbożowe napoje fermentacyjne. Niemniej jednak pierwsze pewne wzmianki dotyczą wieku XIV i biskupich piwnic w Kamieniu Pomorskim, na których potrzeby *Koszalin *dostarczał rocznie aż 30 beczek płynnego chleba. Odtąd piwo w Koszalinie warzono, jak się wydaje, bez dłuższych przerw. I tak jest do dzisiaj choć niedawno zamknięto największy koszaliński browar – Brok.

Dawne browary

Miłośnik piwa zobaczyć tutaj powinien przede wszystkim trzy miejsca: duży browar przy ul. Spółdzielczej, browar restauracyjny przy Grunwaldzkiej i podziemia dawnego browaru Aschera z połowy XIX wieku przy ulicy Kazimierza Wielkiego (zakład warzył piwo do 1910 roku). Te ostatnie służyły ongiś do słodowania ziarna oraz leżakowania piwa. W czasie II wojny światowej pomieszczenia te wykorzystywała fabryka amunicji. Obecnie są częściowo zalane wodą i nieudostępniane. Zainteresowani dawnym przemysłem zbożowym powinni odwiedzić tzw. Pałac Młynarza (obecnie muzeum) i młyn z XIX wieku oraz pobliski Skansen Kultury Jamneńskiej.

d30yj4n

Minibrowar Kowal

Tuż obok „Rycerskiej”, pod adresem Grunwaldzka 1A, mieści się minibrowar Kowal, założony w 2008 roku. W opinii wielu uchodzi za najmilszy w kraju, a z pewnością jest jednym z najtańszych. Z piw koniecznie trzeba spróbować koźlaka i ciemnego, sezonowo warzonego, pysznego miodowego. Klasyka browarów restauracyjnych – jasne i pszeniczne – zawsze znajdują swoich amatorów. Miejscowe piwa warto kupić na wynos w zgrabnej i poręcznej 5-litrowej butli zamykanej ceramicznym korkiem. Komu mało piwno-kulinarnych doznań, powinien odwiedzić jeszcze „Gospodę Jamneńską” (ul. Młyńska 37), zlokalizowaną obok wspomnianego wyżej młyna. Jagnięcina z kaszą gryczaną – niezapomniana!

Minibrowar Kowal

ul. Grunwaldzka 1A

75-241 Koszalin

(0-94) 346 09 55

d30yj4n

Okolica

*Jezioro Jamno *i *Jezioro Lubiatowskie *– pierwsze to dawna zatoka morska odcięta mierzeją, drugie to zbiornik morenowy, ostoja ptactwa wodnego i błotnego oraz miejsce lęgowe m.in. łabędzia niemego, bociana czarnego i żurawia.

Strzekęcino *– dwie eklektyczne rezydencje arystokratyczne z pierwszych dekad XX wieku: *Pałac Bursztynowy i Biały, oba w rozległym parku krajobrazowym; w pobliżu Jezioro Czarne z borowinami.

Wybrzeże Słowińskie – popularne miejscowości wypoczynkowe: Sarbinowo, Gąski, Mielno, Chłopy, *Łazy *przyciągają latem tłumy plażowiczów.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Browary w Polsce
Autor: Aleksander Strojny

d30yj4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yj4n