Krajobrazy nie z tej Ziemi
Przedstawiamy dziś kilka nieziemskich krajobrazów - dosłownie i w przenośni! Wszystkie prezentowane miejsca znajdują się bowiem na naszej planecie, ale zarówno ich wygląd, jak i warunki w nich panujące przypominają bardziej życie na innych planetach.
Przedstawiamy dziś kilka nieziemskich krajobrazów - dosłownie i w przenośni! Wszystkie prezentowane miejsca znajdują się bowiem na naszej planecie, ale zarówno ich wygląd, jak i warunki w nich panujące przypominają bardziej życie na innych planetach.
Rezerwat biosfery Cuatro Cienegas, czyli w dosłownym tłumaczeniu Czterech Bagien, położony jest w meksykańskim stanie Coahuila. W dolinie i okolicznych górach żyje aż 150 endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Ich zdolności adaptacyjne są zaskakujące. Warunki do życia w Cuatro Cienegas przypominają te na Marsie, dlatego stanowią dla NASA cenne źródło informacji.
if/sc
Jezioro Simba
Najwyżej położone jeziora wulkaniczne na świecie znajdują się w Ameryce Południowej. Ich izolacja sprawia, że łudząco przypominają zbiorniki, które istniały na Marsie 3,5 miliarda lat temu. Położone na wysokości 5872 m n.p.m., w chilijskich Andach jezioro Simba zaskakuje niezwykłą barwą wody. Zawdzięcza ją algom, które wytwarzają specjalne pigmenty w celu ochrony przed wysokim promieniowaniem UV.
Zatoka Rekina
Zatoka Rekina znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii i od 1991 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyjątkową częścią jest rezerwat Hamelin Pool, którego największą atrakcję stanowi kolonia stromatolitów. Te węglanowe skały należą do najstarszych śladów życia na Ziemi.
Mono Lake
O znajdującym się w amerykańskim stanie Kalifornia Mono Lake zrobiło się głośno pod koniec 2010 roku. Odkryto w nim bakterię GFAJ-1 – pierwszy znany mikroorganizm, który nie tylko żyje i rozmnaża się w toksycznym środowisku arszeniku, ale także potrafi używać go do budowy własnego DNA. Doniesienia NASA, sugerujące, że jest to obca forma życia, wzbudziły duże kontrowersje w środowisku naukowym.
Lodowiec Wyspy Ellesmere'a
Wyspa Ellesmere'a położona jest na Oceanie Arktycznym i administracyjnie należy do Kanady. Linia brzegowa charakteryzuje się głęboko wciętymi fiordami. Znajdujący się tu lodowiec poza pięknym krajobrazem odgrywa dużą rolę podczas badań naukowych. Ze względu na obecność siarki, tutejsze warunki przypominają bowiem panujące na czwartym co do wielkości księżycu Jowisza, noszącym nazwę Europa.
Rio Tinto
Ognista ciecz to hiszpańska rzeka Tinto, mająca długość 100 kilometrów i płynąca na terenie Andaluzji. Swą nietypową barwę zawdzięcza dużej zawartości minerałów metali ciężkich (np. żelaza). Jej pH wynosi 2, co oznacza, że jest bardzo kwaśna, wręcz żrąca! Ze względu na podobieństwo geologiczne do Marsa testowano tu w 2005 roku sprzęt, który miał posłużyć do poszukiwania życia na czerwonej planecie.
Źródła w Parku Narodowym Yellowstone
Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie oraz jeden z największych w Stanach Zjednoczonych. Jak jest przyczyna niezwykłej barwy tutejszych gorących źródeł? Żyjące w nich mikroorganizmy wytwarzają cząsteczki-pigmenty, chroniące ich DNA przed szkodliwym działaniem słońca. Kolor zależy od typu mikroorganizmu i temperatury wody - czasami zbiorniki wyglądają jak płynące tęcze.
if/sc