Trwa ładowanie...

4 polskie miasta, w których spotkasz nietypowe stwory. Gdzie mieszkają krasnale, gwarki i pofajdok?

Dzięki wrocławskim krasnalom zapanowała moda na trasy turystyczne, gdzie rolę przewodników pełnią nieoczywiste postacie związane z miastem. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Turyści potrafią przejść wiele kilometrów, tylko po to, aby je znaleźć.

Jeden z wrocławskich krasnali Jeden z wrocławskich krasnali Źródło: Adobe Stock, fot: ©Fotokon - stock.adobe.com
dlgr3j3
dlgr3j3

Dlaczego tak chętnie dajemy się wciągnąć w gry miejskie, które polegają na poszukiwaniu oryginalnych figurek? Przede wszystkim to świetna zabawa, coś oryginalnego i dającego cel spacerom po mieście - dla ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wybór turystycznych symboli polskich miast nigdy nie jest przypadkowy. To postacie związane z historią albo pojawiające się w legendach. Gdzie zatem trzeba pojechać, aby je zobaczyć?

Każdy chce poznać wrocławskie krasnale

Krasnale stały się dobrze znanym symbolem Wrocławia. Można je spotkać nie tylko przy pięknym miejskim ratuszu, ale też w innych lokalizacjach. Między innymi na ulicy Oławskiej, Świdnickiej, przed Teatrem Lalek... oraz w kilkuset innych punktach. W ich znalezieniu może pomóc aplikacja lub mapka dostępna we wrocławskiej informacji turystycznej.

Jeden z wrocławskich krasnali Adobe Stock
Jeden z wrocławskich krasnali Źródło: Adobe Stock, fot: Tatyana Aksenova

Można również liczyć na łut szczęścia, bo chodzi tu przede wszystkim o dobrą zabawę, co potwierdzają turyści w portalu Nocowanie.pl. "To super zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Szkoda tylko, że krasnoludki są małe i wśród tłumów turystów czasem trudno zauważyć. Ale kto szuka, ten znajduje" - czytamy.

dlgr3j3

Skąd wzięły się krasnoludki we Wrocławiu? Wersji jest kilka, jednak według najpopularniejszej ma to być nawiązanie do lat 80. XX wieku i Pomarańczowej Alternatywy. Ruch w pokojowy sposób walczył z absurdami ówczesnych czasów - malując na miejskich murach krasnala w pomarańczowej czapce.

Wrocławskie krasnale Adobe Stock
Wrocławskie krasnale Źródło: Adobe Stock, fot: Tatyana Aksenova

Tu również spotkasz krasnoludki

Najsłynniejszej polską bajkę o krasnoludkach napisała Maria Konopnicka. Wydaje się więc naturalne, że po Suwałkach - które są rodzinnym miastem autorki baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" - oprowadzają właśnie krasnale. Co ciekawe, figurki te zostały wykonane we Wrocławiu.

dlgr3j3

Krasnale ustawiono w dziesięciu różnych lokalizacjach. Znajdują się na przykład przy pomniku Marii Konopnickiej na placu jej imienia, a także przed wejściem do muzeum poświęconego pisarce. Mieści się ono w kamienicy, gdzie w 1842 roku przyszła na świat i spędziła wczesne dzieciństwo. Budynek zachował się właściwie w niezmienionym kształcie.

Jeden z krasnali w Suwałkach Materiały prasowe
Jeden z krasnali w Suwałkach Źródło: Materiały prasowe, fot: UM Suwałki

Pofajdoki w Szczytnie

Szczytno kojarzymy przede wszystkim z powieści "Krzyżacy" - to właśnie tam Jurand ze Spychowa szukał uprowadzonej córki Danuśki i został okrutnie okaleczony. Stąd też takim zainteresowaniem cieszą się ruiny zamku krzyżackiego, które latem 2021 roku ponownie udostępniono turystom.

dlgr3j3

To nie jedyna atrakcja turystyczna w mieście. Ciekawostką są też pofajdoki. Na Warmii i Mazurach były to postacie z legend uosabiające mądrość ludową i humor. Nazywano tak również młodzieńców o nieodpowiedzialnym i lekkim podejściu do życia. Takie też są pofajdoki w Szczytnie, czyli postacie przypominające skrzaty, które trudno brać na poważnie. Figurki ustawiono w najważniejszych punktach miasta, między innymi nad Jeziorem Domowym, na Placu Juranda czy przy ulicy Kościuszki.

Jeden z pofajdoków w Szczytnie Adobe Stock
Jeden z pofajdoków w Szczytnie Źródło: Adobe Stock, fot: ©agnieszkalll - stock.adobe.com

Szlakiem wałbrzyskich gwarków

Wałbrzych szczyci się tradycjami górniczymi. Aby poznać je lepiej, warto odwiedzić Centrum Kultury i Sztuki "Stara Kopalnia". Mieści się ono w nieczynnej od 1996 roku kopalni węgla kamiennego "Julia" i było inicjatorem pojawienia się figurek gwarków.

dlgr3j3

Gwarek to górnik, który ma pozwolenie na kopanie kruszcu. Nic dziwnego, że figurki gwarków pomagają w poznaniu starego, górniczego miasta. Ich umiejscowienie zostało oznaczone na mapie, która na pewno będzie świetnym wsparciem dla osób zwiedzających Wałbrzych. Na razie zaznaczono osiemnaście lokalizacji, ale gwarków regularnie przybywa.

Jeden z gwarków, Wałbrzych Materiały prasowe
Jeden z gwarków, Wałbrzych Źródło: Materiały prasowe, fot: starakopalnia.pl

Jeden z nich znajduje się przy Zamku Książ, czyli największej atrakcji turystycznej miasta. Inne ustawiono przy palmiarni, ratuszu, Starej Kopalni czy wałbrzyskich muzeach.

dlgr3j3

Inne turystyczne symbole polskich miast

W Polsce coraz więcej miast oferuje szlaki turystyczne, gdzie przewodnikami są postacie związane z miejscową tradycją. Poza wymienionymi wyżej miejscami zabawne figurki znajdują się w Gdańsku, Kołobrzegu, Zielonej Górze czy Gnieźnie.

Szukając ich, naprawdę można polubić spacery, a zwiedzanie będzie prawdziwym wyzwaniem i przygodą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

„Polski Dubaj” kierunkiem na urlop. Niezwykłe miejsce w Polsce

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj