4 polskie miasta, w których spotkasz nietypowe stwory. Gdzie mieszkają krasnale, gwarki i pofajdok?
Dzięki wrocławskim krasnalom zapanowała moda na trasy turystyczne, gdzie rolę przewodników pełnią nieoczywiste postacie związane z miastem. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Turyści potrafią przejść wiele kilometrów, tylko po to, aby je znaleźć.
Dlaczego tak chętnie dajemy się wciągnąć w gry miejskie, które polegają na poszukiwaniu oryginalnych figurek? Przede wszystkim to świetna zabawa, coś oryginalnego i dającego cel spacerom po mieście - dla ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Wybór turystycznych symboli polskich miast nigdy nie jest przypadkowy. To postacie związane z historią albo pojawiające się w legendach. Gdzie zatem trzeba pojechać, aby je zobaczyć?
Każdy chce poznać wrocławskie krasnale
Krasnale stały się dobrze znanym symbolem Wrocławia. Można je spotkać nie tylko przy pięknym miejskim ratuszu, ale też w innych lokalizacjach. Między innymi na ulicy Oławskiej, Świdnickiej, przed Teatrem Lalek... oraz w kilkuset innych punktach. W ich znalezieniu może pomóc aplikacja lub mapka dostępna we wrocławskiej informacji turystycznej.
Można również liczyć na łut szczęścia, bo chodzi tu przede wszystkim o dobrą zabawę, co potwierdzają turyści w portalu Nocowanie.pl. "To super zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Szkoda tylko, że krasnoludki są małe i wśród tłumów turystów czasem trudno zauważyć. Ale kto szuka, ten znajduje" - czytamy.
Skąd wzięły się krasnoludki we Wrocławiu? Wersji jest kilka, jednak według najpopularniejszej ma to być nawiązanie do lat 80. XX wieku i Pomarańczowej Alternatywy. Ruch w pokojowy sposób walczył z absurdami ówczesnych czasów - malując na miejskich murach krasnala w pomarańczowej czapce.
Tu również spotkasz krasnoludki
Najsłynniejszej polską bajkę o krasnoludkach napisała Maria Konopnicka. Wydaje się więc naturalne, że po Suwałkach - które są rodzinnym miastem autorki baśni "O krasnoludkach i sierotce Marysi" - oprowadzają właśnie krasnale. Co ciekawe, figurki te zostały wykonane we Wrocławiu.
Krasnale ustawiono w dziesięciu różnych lokalizacjach. Znajdują się na przykład przy pomniku Marii Konopnickiej na placu jej imienia, a także przed wejściem do muzeum poświęconego pisarce. Mieści się ono w kamienicy, gdzie w 1842 roku przyszła na świat i spędziła wczesne dzieciństwo. Budynek zachował się właściwie w niezmienionym kształcie.
Pofajdoki w Szczytnie
Szczytno kojarzymy przede wszystkim z powieści "Krzyżacy" - to właśnie tam Jurand ze Spychowa szukał uprowadzonej córki Danuśki i został okrutnie okaleczony. Stąd też takim zainteresowaniem cieszą się ruiny zamku krzyżackiego, które latem 2021 roku ponownie udostępniono turystom.
Zobacz także: Najpiękniejsze zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej
To nie jedyna atrakcja turystyczna w mieście. Ciekawostką są też pofajdoki. Na Warmii i Mazurach były to postacie z legend uosabiające mądrość ludową i humor. Nazywano tak również młodzieńców o nieodpowiedzialnym i lekkim podejściu do życia. Takie też są pofajdoki w Szczytnie, czyli postacie przypominające skrzaty, które trudno brać na poważnie. Figurki ustawiono w najważniejszych punktach miasta, między innymi nad Jeziorem Domowym, na Placu Juranda czy przy ulicy Kościuszki.
Szlakiem wałbrzyskich gwarków
Wałbrzych szczyci się tradycjami górniczymi. Aby poznać je lepiej, warto odwiedzić Centrum Kultury i Sztuki "Stara Kopalnia". Mieści się ono w nieczynnej od 1996 roku kopalni węgla kamiennego "Julia" i było inicjatorem pojawienia się figurek gwarków.
Gwarek to górnik, który ma pozwolenie na kopanie kruszcu. Nic dziwnego, że figurki gwarków pomagają w poznaniu starego, górniczego miasta. Ich umiejscowienie zostało oznaczone na mapie, która na pewno będzie świetnym wsparciem dla osób zwiedzających Wałbrzych. Na razie zaznaczono osiemnaście lokalizacji, ale gwarków regularnie przybywa.
Jeden z nich znajduje się przy Zamku Książ, czyli największej atrakcji turystycznej miasta. Inne ustawiono przy palmiarni, ratuszu, Starej Kopalni czy wałbrzyskich muzeach.
Inne turystyczne symbole polskich miast
W Polsce coraz więcej miast oferuje szlaki turystyczne, gdzie przewodnikami są postacie związane z miejscową tradycją. Poza wymienionymi wyżej miejscami zabawne figurki znajdują się w Gdańsku, Kołobrzegu, Zielonej Górze czy Gnieźnie.
Szukając ich, naprawdę można polubić spacery, a zwiedzanie będzie prawdziwym wyzwaniem i przygodą.