Trwa ładowanie...

Mariany w Kołobrzegu. Nietypowa atrakcja przyciąga turystów

Zdjęcie znad morza bez mewy się nie liczy. Wiedzą o tym dokładnie turyści, którzy odwiedzają Kołobrzeg. Tam mewy urosły już do nieoficjalnego symbolu tego miasta i tak jak we Wrocławiu mają krasnale, a w Gdańsku lwy, tak w Kołobrzegu w Kołobrzegu rządzą Mariany, czyli stado mew, którego trzeba szukać w różnych zakątkach miasta.

Marian na deskorolceMarian na deskorolceŹródło: Nocowanie.pl
d41hhga
d41hhga

Wśród najważniejszych atrakcji w Kołobrzegu wymieniana jest zwykle plaża, molo, latarnia morska, a także sąsiadujący z nią port. Do tej listy już jakiś czas temu dołączyły Mariany, czyli stado mew, a konkretnie figurki, które na dobre zadomowiły się w mieście.

Skąd wzięły się Mariany?

Mewy to ptaki głośne, a bywa też, że bezczelne. Wie o tym każdy, komu podczas spaceru promenadą wyrwały z ręki dopiero co zakupioną przekąskę. Jednak kołobrzeskie figurki mew budzą tylko sympatię. Pierwsze pojawiły się w mieście jesienią 2019 r. i szybko skradły serca turystów.

Wykonawcą odlewów jest rzeźbiarz Romuald Wiśniewski, jednak Mariany zostały powołane do życia przez Dariusza Jakubowskiego. Grafik przez dłuższy czas fotografował mewy, a później modyfikował zdjęcia, nadając ptakom cechy ludzkie. Jego prace można zobaczyć w sieci, ale doczekały się też wystawy w Kołobrzegu oraz Gdyni. Artysta jest także autorem nazwy figurek "Marian" - była to jego przewrotna odpowiedź na pytanie, jak nazywa się samiec mewy.

Źródło: Nocowanie.pl
Figurki Marianów można znaleźć w całym mieście

Mewa Marian pokazuje miasto

Pierwsze figurki Marianów ustawiono na kołobrzeskim deptaku przy znajdujących się tam kortach tenisowych. Każdy poza tym, że jest "Marianem" ma też swoją nazwę lub imię. Ci przy kortach to typowi turyści - Marian Marylka nosi duży kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne. Towarzyszy jej Marian Junior, będący rzeźbą dwóch mew, młodej i dorosłej. Tutaj charakterystycznym atrybutem jest przewieszony przez szyję aparat fotograficzny.

d41hhga

Kolejną mewę, Mariana z deskorolką, można znaleźć przy kołobrzeskim molo.

Turyści, którzy dowiadują się o istnieniu Marianów, natychmiast zaczynają ich szukać. Jeżeli dopiero planują wypoczynek w Kołobrzegu, dodają spacer śladem figurek do swojej listy rzeczy do zrobienia.

Gdzie szukać Marianów?

Figurki Marianów znajdują się nie tylko przy plaży i deptaku, a także w kilku innych lokalizacjach Kołobrzegu. Jednego można zobaczyć przy I LO im. Mikołaja Kopernika, kolejny znajduje się w Podczelu. Marian Kapitan stanął na kamiennym postumencie przy ulicy Lwowskiej. Charakterystyczna czapka oraz fajka nadają mu zawadiackiego wyglądu starego wilka morskiego.

Marian Marylka i Marian Junior Nocowanie.pl
Marian Marylka i Marian JuniorŹródło: Nocowanie.pl

Mariany na ogół są sympatyczne i pomocne – jeden z nich "kwestuje" nawet z WOŚP – ale znalazł się też taki, który oddaje mewi charakter. To Marian Pirat, który nie tylko pilnuje swoich skarbów i jest gotów bronić ich do upadłego, spogląda także łakomym okiem na turystów. Grasuje w ogródku ośrodka wypoczynkowego Poznanianka.

d41hhga

Najnowszym Marianem jest rowerzysta. Figurkę odsłonięto w sierpniu 2021 roku w porcie jachtowym. To już ósma rzeźba mewy w Kołobrzegu, ale wszyscy czekają na kolejne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jesienny urlop w Polsce. Jaki kierunek wybrać?

d41hhga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41hhga