Kudowa-Zdrój - największe atrakcje
Kudowa-Zdrój, w przeszłości nazywana Chudoba, czyli bieda, zdecydowanie nie ma nic wspólnego z dawnym określeniem. Współcześnie miasto przeżywa renesans popularności wśród turystów z Polski i z zagranicy. Nie tylko odpowiednie wykorzystanie walorów naturalnych i liczne sanatoria oraz uzdrowiska mają na to wpływ, choć z pewnością to one są najważniejszym atutem tego 10-tysięcznego kurortu. Poznaj jego największe atrakcje!
To kameralne miasteczko uzdrowiskowe w Dolnośląskiem jest określane jedną z ważniejszych wizytówek naszego kraju. Położone jest na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, na wysokości od ok. 400 m n.p.m, tuż przy graniczy z Czechami. Są tu doskonałe walory przyrodolecznicze, malownicze krajobrazy i szlaki rowerowe. Sąsiedztwo przepięknych gór, a także wiele obiektów muzealnych, kulturowych i sportowych sprawiają, że miejsce to jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza wiosną i latem. Jednak to, co przyciąga do Kudowy najwięcej osób, to jej uzdrowiskowo-sanatoryjny charakter.
Kudowa-Zdrój - co warto zobaczyć?
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Na początku XVII w. odkryto tu źródła leczniczych wód, a już w 1636 r. zaczęto tworzyć pierwsze urządzenia kąpielowe. Ponad 100 lat później zaczęto wioskę reklamować - w 1777 r. ukazała się we Wrocławiu broszura zachwalająca to miejsce. Publikacja zawierała informacje o składzie chemicznym wód oraz ich medycznym zastosowaniu. Dało to impuls do rozwoju miejscowości, który dodatkowo napędzała budowa linii kolejowej. Do Kudowy-Zdroju *przyjeżdżają kuracjusze, którzy mają problemy z chorobami serca, anemią, nerwicą czy nadczynnością tarczycy. Mogą zatrzymać się w wielu domach sanatoryjnych, ośrodkach _ spa _, hotelach i pensjonatach, dobrze przygotowanych na przyjazd gości przez cały rok. Co ciekawe, uzdrowisko w przeszłości gościło takie osobistości, jak *Bruno Schulz, Johann Wolfgang Goethe.
Kudowa-Zdrój - co warto zobaczyć?
Przyjezdni odwiedzający Kudowę-Zdrój chętnie odwiedzają także odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, otwarte w 2002 r. kąpielisko czy teatr Zdrojowy, w którym wystawia się szereg spektakli i koncertów. Ponadto miejscem, które odwiedza praktycznie każdy turysta przybywający do tego miasta, jest położona w dzielnicy Czermna kaplica Czaszek - jedna z trzech w Europie. Wyłożona jest czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy. Miasto jest także dogodnym punktem wypadowym dla krótkich wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do oddalonej o ok. 150 km Pragi.
Kudowa-Zdrój - co warto zobaczyć?
W mieście mają też miejsce wydarzenia kulturalne, takie jak Wielka Majówka czy Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim. Najczęściej odbywają się one w miejscowym parku Zdrojowym, w którym znajdziemy m.in. fontanny, niewielkie stawy, alejki, rzeźby oraz piękne kwiaty i krzewy. Nic dziwnego, że to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na okolicę, Kudowę i jej tereny zielone.
Kudowa-Zdrój - co warto zobaczyć?
Zadbać o swoje zdrowie można tu nie tylko dzięki leczniczym wodom, ale także przez sport. Liczne szlaki piesze i trasy rowerowe są intensywnie wykorzystywane, także przez jeźdźców korzystających ze stadnin koni. W okresie zimowym można tu też spotkać narciarzy na biegówkach i zjazdowców - na zboczach gór. Wyciągi pracują m.in. w Dolinie Sportów Zimowych, oddalonej o ok. 1 km od centrum Kudowy-Zdroju i położonym nieco dalej Zieleńcu. Miasto posiada także aquapark, parki linowe i park rozrywki, gdzie można spróbować strzelectwa, paintballu czy chodzenia po ściankach wspinaczkowych.
Kudowa-Zdrój - co warto zobaczyć?
Najmłodszych turystów może zainteresować wizyta w miejscowym Muzeum Zabawek oraz karłowieckim Parku Dinozaurów. Interesująca może być też wyprawa z Kudowy-Zdroju do odległego o niespełna 5 km Jarkowa, gdzie mieści się ogród japoński. Ciekawość dzieci powinna wzbudzić ekspozycja w Muzeum Żaby. Można wybrać się również do Muzeum Papiernictwa, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego lub na Szlak Ginących Zawodów. Pierwsza placówka to chluba Duszników-Zdroju, natomiast dwie pozostałe znajdziemy w Kudowie-Zdroju.