Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku.
_ Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (Zasięg - Kujawy, Ziemia Dobrzyńska) _
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce. Udostępniono go dla zwiedzających 31 lipca 1993 roku. Znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka w gminie Lubień Kujawski, oddalony około 3 km od drogi Gdańsk - Toruń - Łódź. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich.
Na obszarze ok. 6 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Docelowo na terenie muzeum znajdzie się 40 budynków reprezentujących typowe dla naszego regionu przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej, zarówno drewnianej jak i murowanej z gliny czy cegły.
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
87-831 Kłóbka
tel. (054) 284-27-92
e-mail: skansen@muzeum.wloclawek.pl