Trwa ładowanie...

Kup rodzicom wakacje pod choinkę! Na co zwrócić uwagę, wybierając wycieczkę?

Zastanawiasz się nad prezentem gwiazdkowym dla rodziców lub dziadków? Wakacyjny wyjazd to najlepszy podarek z możliwych. O ile oczywiście zostanie właściwie wybrany. Podpowiadamy, co koniecznie trzeba wiedzieć, by wycieczka niespodzianka była przyjemnością, a nie koszmarem.

Kup rodzicom wakacje pod choinkę! Na co zwrócić uwagę, wybierając wycieczkę?Źródło: Shutterstock.com, fot: Syda Productions
d2grcg0
d2grcg0

Książki czy kosmetyki to fajne prezenty, ale nie oszukujmy się – ile razy można dostawać pod choinkę książki czy kosmetyki? Co innego wycieczka! Jeśli jeszcze tego nie próbowaliście, to spróbujcie koniecznie i podarujcie swoim rodzicom lub dziadkom wyjazd. Jak pokazują wszystkie dostępne statystyki, coraz więcej osób w wieku 55+, także w Polsce, podróżuje. * A firmy turystyczne kuszą bardzo atrakcyjnymi cenami i ofertami stworzonymi specjalnie dla tej grupy*. Wybierając wycieczkę na prezent dla rodziców lub dziadków, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą przesądzić o tym, czy podróż będzie udana. Na co trzeba być szczególnie wyczulonym? Podpowiadamy niżej.

Kierunek

Osoby dojrzałe są zazwyczaj wymagającymi i niezwykle świadomymi podróżnikami. To dlatego do najchętniej wybieranych przez nie kierunków należą: Hiszpania, Cypr, Chorwacja, Włochy, Grecja, które pozwalają połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Jak wynika z rozmaitych danych udostępnianych przez biura podróży, to właśnie tego połączenia najczęściej poszukują osoby po 55. roku życia na wakacjach. Kraje południowoeuropejskie można potraktować jako swego rodzaju pewnik, a decyduje o tym również ich stosunkowo niewielka odległość od Polski. Krótszy lot równa się mniejszemu stresowi i zmęczeniu. Egzotykę warto kilka razy i dogłębnie przemyśleć z uwagi na długie loty – bywa, że nawet osoby młode kiepsko je znoszą. Jeśli chcemy, by nasz prezent był przyjemnością, a nie koszmarem (zwłaszcza, gdy urządzamy taką niespodziankę po raz pierwszy), lepiej więc zdecydować się na bliższą desytynację.

Osoby starsze bardzo chętnie korzystają z wycieczek objazdowych. I ten trend również warto wziąć pod uwagę, planując wakacyjną niespodziankę dla rodziców czy dziadków. Komfort podróży autokarowych jest dziś bardzo wysoki, a wielkim ich plusem jest to, że pozwalają zwiedzić kilka miejsc na raz. Dodatkowo, tego rodzaju wyjazdy są świetną okazją do nawiązania nowych relacji i rozszerzania grona znajomych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: goodluz_

Jak znaleźć tanią ofertę?

Ponieważ zagraniczne wyjazdy wakacyjne dla seniorów zazwyczaj organizowane są poza ścisłym sezonem, ceny wycieczek są znacznie niższe. Grudzień to znakomity czas na zakup wycieczki first minute – gdy wszyscy szukają ciepłych destynacji na miesiące zimowe, można upolować świetną ofertę wiosenną lub jesienną. Rabaty dochodzą nawet do 30 proc. Majowe, wrześniowe i październikowe wycieczki do Hiszpanii, Grecji i Włoch, na 7 dni dla dwóch osób, w hotelu o bardzo dobrym standardzie, można kupić obecnie nawet za 1700 zł. Wyjazdy 13-dniowe zaczynają się od 1900 zł. W podobnych, bardzo korzystnych cenach, znajdziemy też wycieczki na modne od kilku lat Bałkany, na przykład Riwierę Albańską czy do Chorwacji. Objazdówki, łączące zwiedzanie i wypoczynek, to obecnie wydatek rzędu 2400 zł.

d2grcg0

Na kiedy zaplanować wyjazd?

Nie bez powodu wyjazdy proponowane osobom w wieku 55+ organizowane są zazwyczaj poza sezonem. Do największych ich plusów należy pogoda. Wyjazd w lubiane przez seniorów miejsca od września do ostatnich dni maja pozwala uniknąć upałów, które szczególnie dają się we znaki osobom starszym. Słupki rtęci pokazują wówczas – w zależności od miejsca – od kilkunastu do dwudziestu paru stopni, co pozwala bez zbędnego wysiłku zwiedzać miejsca pobytu czy oddawać się spacerom po plaży. Poza tym, wakacje poza sezonem gwarantują również lepszy dostęp do punktów turystycznych. Brak tłumów i konieczności stania w długich kolejkach to niewątpliwa zaleta wiosennych i jesiennych wyjazdów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Ruslan Guzov

Na wszelki wypadek

Organizując wakacje wyjazdowe dla rodziców czy dziadków, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu podróżnym – jeśli mowa o wycieczce zagranicznej, powinno ono obejmować także doraźną pomoc medyczną w kraju, do którego wybiera się senior. Nawet jeśli ów cieszy się doskonałym zdrowiem – nagła zmiana klimatu bądź zwiększona aktywność fizyczna mogą wpłynąć na jego odporność. Przed samym wyjazdem dobrze naszego podróżnika wysłać na rutynowe badanie lekarskie, by sprawdzić, czy wszystko w porządku. Bezwzględnie trzeba upewnić się, czy leki przyjmowane przez wyjeżdżającego, są dopuszczone do użytku w danym kraju. Jeśli nie, należy zgłosić się do lekarza, by wypisał zamiennik. Jeżeli chodzi o egzotyczne podróże, w wielu przypadkach konieczne są wcześniejsze szczepienia – wszystkie te kwestie powinny zostac wcześniej omówione z lekarzem, więc nie jest to najbezpieczniejszy pomysł na wyjazdową niespodziankę.

O co jeszcze warto zadbać?

Jedną z istotniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę, planując wyjazd dla "młodszych inaczej", są odległości do pokonania w trakcie pobytu. Hotel zlokalizowany daleko od plaży lub atrakcyjnych punktów odwiedzanej miejscowości, może być przeszkodą dla osób, których kondycja nieco kuleje. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto ocenić stan zdrowia i możliwości rodziców bądź dziadków i dopasować pod tym względem ofertę.
Jeżeli zaś osoba, która chcemy wysłać na wycieczkę, mówi słabo lub nie mówi w żadnym obcym języku, warto również się upewnić, czy program dodatkowy pobytu (jak zajęcia taneczne czy sportowe, z których chętnie korzystają seniorzy) dostępny jest w języku polskim. Zdecydowana większość biur podróży ma w proponowanych przez siebie miejscach polskojęzycznych rezydentów, ale z wycieczkami fakultatywnymi i dodatkowymi atrakcjami różnie to bywa.

d2grcg0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2grcg0