Trwa ładowanie...

Kuwejt – jakie atrakcje warto zwiedzić nad Zatoką Arabską?

Kuwejt to państwo w południowo-zachodniej Azji, którego stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Kraj położony jest w większości na terenach pustynnych, a jego głównym źródłem dochodu są bogate złoża ropy naftowej. Co trzeba wiedzieć o tym kraju? Jakie atrakcje warto odwiedzić będąc w Kuwejcie?

Kuwejt – jakie atrakcje warto zwiedzić nad Zatoką Arabską?Źródło: Pexels
d2dhx6k
d2dhx6k

Kuwejt – jakie podstawowe informacje warto znać?

Kuwejt jest położony nad Zatoką Perską (Arabską), w południowo-zachodniej części Azji. Graniczy z Arabią Saudyjską oraz Irakiem. Przeważająca część kraju to tereny nizinne, a ponad 90% kraju zajmują półpustynie oraz pustynie. W związku z tym, w Kuwejcie dominuje uboga pustynna roślinność. Fauna, podobnie jak flora, jest mało zróżnicowana.

Kuwejt leży w klimacie zwrotnikowym kontynentalnym suchym, w związku z czym lata są gorące i suche, temperatura może sięgać nawet ponad 50 stopni Celsjusza. W kraju nie ma żadnych stałych rzek, rzeki okresowe pojawiają się po opadach deszczu, które występują głównie w okresie zimowym. Deszcze często są ulewne i powodują poważne zniszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kuwejcie?

• Walutą obowiązującą jest dinar kuwejcki, który jest jedną z najdroższych walut na świecie,
• Dominującą religią jest islam,
• Kuwejt posiada bogate złoża ropy naftowej, na których opiera się krajowa gospodarka,
• W Kuwejcie mogą głosować tylko osoby, które są obywatelami tego kraju co najmniej od 20 lat,
• Prawo wyborcze przyznano kobietom dopiero w 2005 roku,
• Najwyższy punkt w kraju jest położony na wysokości zaledwie 306 m n. p. m.,
• W Kuwejcie działają jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie odsalarni wody, które są odpowiedzialne za dostarczanie większości słodkiej wody w kraju.

d2dhx6k

Kuwejt – jaka jest historia kraju?

Pierwsze znaczące osady ludzkie na terenie dzisiejszego Kuwejtu pojawiły się w VII wieku, kiedy to tereny te znalazły się w granicach arabskiego-muzułmańskiego kalifatu. Znacznie później, bo dopiero w XVI wieku na terytorium tym założono portugalską faktorię. Na początku XVIII wieku, a dokładniej w 1710 roku, założono miasto Kuwejt. W połowie XVIII wieku panowanie w kraju przejęła dynastia as-Sabah, która panuje w Kuwejcie do dzisiaj.

Pod koniec XIX wieku kraj znalazł się pod kontrolą Wielkiej Brytanii. W 1938 roku odkryte zostały złoża ropy naftowej, a już kilka lat później Kuwejt znalazł się w światowej czołówce krajów wydobywających ropę naftową. W 1961 roku Kuwejt zyskał niepodległość i wstąpił do Ligi Państw Arabskich. Dwa lata później potwierdzone zostały granice Kuwejtu, które ustalano już wcześniej.

Na początku sierpnia 1990 roku doszło do ataku Iraku na Kuwejt, na skutek którego Irak opanował terytorium sąsiada i włączył je do swojego kraju jako jedną z prowincji. Około pół roku później, bo już w lutym 1991 roku, wojska ONZ odzyskały Kuwejt i przekazały władzę w kraju w ręce dotychczasowego władcy. Mimo sukcesu, państwo znacząco ucierpiało, ponieważ irackie wojska, które opuszczały Kuwejt, niszczyły po drodze cenne szyby naftowe oraz infrastrukturę kraju.

Kuwejt – co trzeba zobaczyć?

Kuwejt nie bez powodu nazywany jest skarbem Zatoki Perskiej, mimo, że nie jest typowym, często wybieranym kierunkiem wakacyjnych podróży. Największą atrakcją kraju jest jego stolica, która jest zdecydowanie najczęściej odwiedzanym kuwejckim miastem. Słynie między innymi ze sztucznego nadbrzeża, które ma długość ponad 20 km. W mieście nie można nie zauważyć spiczastych wież, wśród których znajdują się Kuwait Towers. Dwie białe wieże nad Zatoką Arabską są obecnie uważane za symbol Kuwejtu. W wieżach znajduje się restauracja oraz obracający się punkt widokowy.

d2dhx6k

Oprócz tego, w stolicy Kuwejtu warto zobaczyć między innymi:
• Wielki Meczet – jest największym tego typu budynkiem w całym Kuwejcie i może pomieścić jednocześnie około 10 000 osób,
• New Seif Palace oraz Seif Palace – nowy oraz stary budynek, w którym urzęduje Emir,
• Green Island – sztucznie stworzona wyspa otoczona skalnymi blokami sprowadzonymi do Kuwejtu z Emiratów Arabskich,
• Sharq Mall – ogromne centrum handlowe położone nad morzem, znajduje się w nim promenada i przystanie.
Oprócz zwiedzania miasta, będąc w Kuwejcie warto zdecydować się na popularną lokalną atrakcję, jaką jest biwakowanie na pustyni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dhx6k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dhx6k