Trwa ładowanie...
topr
oprac. IR
01-12-2021 07:44

Lawinowa "dwójka" w Tatrach. Ratownicy mają pełne ręce roboty

W Tatrach pogarszają się warunki turystyczne. A ratownicy TOPR jak zwykle stoją na straży bezpieczeństwa turystów. Ostatniego dnia listopada wyruszyli w góry na dwie akcje.

Przed wyjściem w góry warto zapoznać się z komunikatami lawinowymiPrzed wyjściem w góry warto zapoznać się z komunikatami lawinowymiŹródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK
d2lbjuj

Do godz. 20 w środę 1 grudnia w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Trudne warunki w górach sprawiają, że ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty.

Dwie akcje jednego dnia

We wtorkowe popołudnie trójka przemarzniętych turystów nie mogąc kontynuować wyprawy w rejonie Pośredniego Wierchu Goryczkowego poprosiła TOPR o pomoc. Po ogrzaniu i sprowadzeniu grupy na dół, ratownicy wyruszyli na kolejną wyprawę ratunkową. Tym razem o pomoc poprosiła turystka, która utknęła w rejonie progu Doliny Pięciu Stawów Polskich.

d2lbjuj

Jak podkreślają TOPR-owcy, w Tatrach znacznie pogorszyły się warunki turystyczne. We wtorek po południu ogłoszono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. W górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą w wielu miejscach zalega lód.

Ratownicy przypominają, że poruszanie się w takich warunkach, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC i umiejętności posługiwania się nim.

Przed wyjściem w góry warto także zapoznać się z aktualnym komunikatem lawinowym. Można go znaleźć na www.lawiny.topr.pl.

d2lbjuj

Zamknięte szlaki piesze

Przypominamy, że od 1 grudnia do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:

- Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz,

- Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka,

- Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zima w Tatrach. Zdjęcia z kamer TOPR-u

d2lbjuj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lbjuj