Łeba. Powstaje Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Łeba zyska nowe muzeum. I to nie byle jakie. - Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju - powiedział we wtorek w Łebie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie odbyło się 18 maja.
Łeba zyska nowe muzeum
"Dziś jest Międzynarodowy Dzień Muzeów. Właśnie w tym dniu uczestniczymy w wydarzeniu o nadzwyczajnym znaczeniu dla polskiej kultury, narodowego dziedzictwa, polskiej historii i polskiej nauki. Dokonujemy dzisiaj bowiem uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju. Nie tylko usytuowanie jest niesamowicie atrakcyjne, wyjątkowe, ale i to muzeum, ta instytucja, jest czymś nowym" - powiedział na miejscu wicepremier Piotr Gliński.
Nowy obiekt połączy funkcje naukowe, kulturalne, poznawcze i edukacyjne. "Nowoczesne muzea są takie wielofunkcyjne, szalenie atrakcyjne dla publiczności. To będzie obiekt otwarty zarówno na potrzeby mieszkańców Łeby, regionu, Pomorza, jak i całej Polski, a przecież także coraz liczniej pojawiających się turystów zagranicznych" - podkreślił Gliński.
Głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym muzeum będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. To ma być swoista podróż przez pięć średniowiecznych stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku.
Minister kultury ocenił, że nowe muzeum będzie obiektem architektonicznym, który niewątpliwie stanie się ikoną miasta i regionu.
Będzie to dziesiąty oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Inwestycja warta ok. 40 mln zł finansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się na zaawansowanym etapie budowy ze względu na pandemię.
"Jestem przekonany, że nowy – ulokowany w Łebie – oddział Narodowego Muzeum Morskiego będzie odgrywać kluczową rolę w zachowaniu polskiego dziedzictwa związanego z Morzem Bałtyckim i będzie ważny dla przyszłych pokoleń" - podsumował wicepremier Gliński.
Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Robert Domżał podkreślił, że w Łebie prezentowane będą najważniejsze, gromadzone przez dziesięciolecia, eksponaty ukazujące morską historię Polski. Zaznaczył, że to z Łeby pochodzi część tych eksponatów.
Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego
Czterokondygnacyjny obiekt powstaje na powierzchni 3 tys. mkw. w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Budowa pierwszego etapu inwestycji, czyli stanu surowego otwartego, rozpoczęła się w październiku 2020 r. i ma się zakończyć w połowie bieżącego roku. Realizuje ją konsorcjum Poleko-Budomex.
Architektura nowo powstającego budynku będzie nawiązywać do morza, piaszczystego wybrzeża i wypełnionych wiatrem żagli. Projekt zakłada zastosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań, w celu zminimalizowania zapotrzebowania obiektu na tradycyjną energię. Wizualnie ma wpisać się w krajobraz miasta.